Vběhněte do podzimu s EPP a pomozte nemocným s roztroušenou sklerózou

Blíží se další Craft Rungo závod v Pardubicích. Proč právě na něm nepodpořit dobrou věc a nepomoci lidem, pro které je i malá překážka nepřekonatelná? Pomoc nás nebude stát nic, kromě vlastního potu a unavených nohou. Stačí jen stáhnout "EPPku" a vyběhnout.

Každý z nás běžců to zná: malé škobrtnutí, zakopnutí o obrubník a už jsme na zemi, ani nevíme jak. Může z toho být nepříjemná odřenina nebo třeba naražené koleno. Nic vážného – sebereme se a jdeme dál. Pro pacienty s roztroušenou sklerózou z Domova sv. Josefa jsou ale takové překážky mnohem větší, než se zdají nám.  Cítit se jako doma  

Žireč je vesnice u Dvora Králové. Leží zde krásný areál zámku a barokního kláštera, jehož historie sahá až do 14. století. Nás ale zajímá hlavně jeho současnost. Nyní je v majetku Oblastní charity Červený Kostelec a říká se mu Domov sv. Josefa. Je prvním a zatím stále jediným zařízením u nás, které poskytuje komplexní péči pacientům s roztroušenou sklerózou a jejich blízkým.

Když do areálu domova vstoupíte, budete možná překvapeni: Nevypadá to tady vůbec smutně ani omšele. Budovy jsou po rekonstrukci a vše je zařízeno tak, aby co nejvíce připomínaly domov nebo možná spíše příjemný hotel na venkově. Nechybí zde chráněná dílna, kavárna, relaxační zóna, společenské prostory, krásná bylinková zahrádka ani nově zrekonstruovaný zámecký park, který slouží jak obyvatelům domova, tak místním.  

Někteří obyvatelé v domově přímo i pracují: jeden vede počítačový kroužek, další pracují v keramické dílně nebo na recepci zdejšího cyklomuzea.  "Pracovní uplatnění takto nemocných je problém, o který se u nás příslušné odpovědné orgány prakticky vůbec nezajímají. Pacienti mají přitom velkou chuť realizovat se, ale není nikdo, kdo by jim nabídl pracovní možnost na míru. Je to problém i ve světě, podobnou zkušenost mám i z...
 

Klíčová slova: