V Česku řádí gang podvodníků. Pod záminkou sbírky pro chudé děti okrádá kolemjdoucí

Napříč Českem řádí gang podvodníků, kteří - pod záminkou sbírky pro chudé děti, neslyšící a tělesně postižené - okrádají kolemjdoucí. Lidé se s falešnou sbírkou setkali v Praze, Brně, ale i v Hradci Králové nebo Berouně. Podle policistů jde převážně o cizince, zatím se jim ale nedaří skupinu dopadnout. Za podvod a krádež hrozí podvodníkům několikaleté tresty.

Podvodníci zastavují lidi na ulici v centrech měst nebo u obchodních center. Většinou se sami vydávají za neslyšící a žádají o finanční příspěvek. Na formuláři s dárci mají přitom předepsaných několik jmen i s částkami, kterými jim lidé údajně přispěli. Zpravidla se jedná o 300 nebo 500 korun. Mezitím, co se s nimi náhodný chodec baví, často ho i okradou.
Jeden z posledních případů v ulicích Prahy zachytil novinář Janek Rubeš, který na podvodníky upozornil na Twitteru.
Sbírka na chudé děti a tělesně postižené. Podle policie se může jednat o fiktivní charitu - Foto: Janek Rubeš - Zdroj: Twitter.com/janekrubes
"Na Andělu jsem viděl chlapce, který oslovoval paní a žádal po ní peníze, příspěvek na hluchoněmé a postižené děti. Papír, který držel v ruce, byl na první pohled jasně falešný. Byly na něm vymyšlená loga a připsané částky, což bylo vidět podle rukopisu,"popsal serveru iROZHLAS.cz.
"Paní mu teda nic nedala. Když jsem mu řekl, že podvádí a že tohle není žádná charita, tak po chvíli pochopil, že nejsem jeho oběť a začal přede mnou utíkat. Papír jsem mu vytrhl. Pak jsem za ním jel ještě na kole a zavolal městskou policii, která těchto hlášení má údajně straně moc a není s tím schopná nic dělat,"pokračoval Rubeš.
Policie je na podvodníky zatím krátká
Policisté případ podvodníků s falešnou sbírkou řeší napříč Českem. Podle podnětů od lidí se jedná převážně o cizince z východní Evropy. Vyšetřovatelé zatím jejich totožnost nemůžou ověřit, protože se je nedaří dopadnout. Jakmile vidí, že někdo z okolí telefonuje, z místa zmizí.
Jak upozorňuje mluvčí pražské policie Andrea Zoulová, jde často o dobře organizovanou skupinu, které je těžké něco dokázat. "Jednání těchto osob je kvalifikováno nejčastěji jako přestupek, jen velmi ojediněle jako trestný čin. Z hlediska postihu je však velmi složité dokazování protiprávnosti samotného jednání,"řekla serveru iROZHLAS.cz.
Jednu takovou skupinu mají přesto podle Zoulové "rozpracovanou"kriminalisté z Prahy 1. "Tato skupina cizinců podle všeho 'operovala' v oblasti Starého města pražského. Vyšetřovatelé na konci května zahájili úkony trestního řízení pro přečin podvodu a momentálně vyhodnocují kamerové záznamy a shromažďují veškeré důkazy o jejich činnosti," doplnila.
Za podvod hrozí až dva roky vězení. V případě organizované skupiny jsou ale tresty vyšší, pachatelé mohou jít za mříže až na osm let.
Krádež peněz z peněženky
Informace o "výběrčích"shromažďují také policisté v Berouně a nedalekém Králově Dvoře, kde se s podvodníky místní setkali poblíž nákupních center.
"Naši berounští policisté pátrají po totožnosti neznámého muže, který 10. května před obchodním domem v obci Králův Dvůr oslovil muže a předložil papír, na kterém měl napsáno, že vybírá peníze pro neslyšící. Tento muž nijak nekomunikoval, tvářil se tak, jako by on sám byl neslyšící nebo hluchoněmý,"uvedla vrchní inspektorka Marcela Pučelíková ze středočeské policie.
Muž podvodníkovi podle policistky přispěl 200 korun. "Pak následovala situace, která se tady v Berouně ještě nikdy nestala. Muž přistoupil k poškozenému a z peněženky mu vytáhl tisícikorunovou bankovku a s ní se dal na útěk."Po muži policie pátrá, k dispozici má i jeho portrét.
Falešnou sbírku hlásili v posledních týdnech také v Hradci Králové. Na začátku června se policii na základě reportáže televize Nova ozvaly dvě ženy. První na podvodníka narazila na parkovišti u obchodu OBI. Zhruba třicetiletý muž k ní přistoupil s papírem, na kterém byly informace o stavbě centra pro hluchoněmé.
"Žena dobrovolně přispěla 200 korun. Druhé oznámení jsme přijali od ženy, která uvedla, že ji v OC Aupark zastavila neznámá žena, která vybírala příspěvky pro němé. Ukázala taktéž papír popsaný jmény a částkami. Žena ji dobrovolně přispěla částkou 400 korun,"popsala mluvčí královéhradecké policie Iva Kormošová.
V Hradci Králové se přitom falešní neslyšící neobjevují poprvé, ve městě na fiktivní charitu vybírali podle serveru iDNES.cz peníze už před čtyřmi lety. Tehdy se jednalo také o cizince, kteří se zaštitovali logem Dětského fondu OSN (UNICEF).
Před podvodníky varovali i v Brně. V dubnu zde od kolemjdoucích vybíral peníze na charitu čtyřiačtyřicetiletý Rumun. Podle dokumentu s hlavičkou Evropské unie od třech dárců vybral celkem 400 korun. V tomto případě ho policie dopadla.

 

Klíčová slova: