Tomáš Plesník z Hranic přišel ve 14 letech při dopravní nehodě o pravou ruku

ČT 1
-
Drahomíra RAČÁKOVÁ, moderátorka:
Tomáš Plesník z Hranic přišel ve 14 letech při dopravní nehodě o pravou ruku. O 10 let později začal pomáhat podobně postiženým. Běžné věci, jako třeba
zavázat si tkaničku nebo si zapnout kalhoty, se učil několik let. V instruktážních videích ukazuje, jak na to.

Tomáš PLESNÍK, :
Přáli jste si platit hotově? Poprosím vás, 34 korun.

Monika FLEISCHMANNOVÁ, redaktorka:
Kasírování zákazníků, otevírání nápojů nebo sundávání židlí ze stolu. Činnosti, které 26letý Tomáš Plesník jako provozní v hranické restauraci zvládá hravě i jednou rukou. Ještě před 13 lety si nedokázal ani zavázat tkaničky u bot, natož zapnout pásek u kalhot. Nikdo mu neporadil. Když už věděl jak na to, chtěl pomoci ostatním.

Tomáš PLESNÍK, :
Při nehodě jsem přišel o roku. Pokud i vy máte podobný problém, využijte našich video-návodů, které vás naučí, jak dělat věci běžné denní potřeby.

Monika FLEISCHMANNOVÁ, redaktorka:
První video, do dneška vzniklo ještě dalších sedm. Zhlédla je více než tisícovka lidí. Někteří Tomášovi posílají děkovné emaily.

Tomáš PLESNÍK, :
Tohle si přidržím, palcem si udělám mašli, obtočím.

Tomáš PLESNÍK, :
Neslouží jako ideální návod k tomu, že takhle je to správně a fakt věci, které se na první pohled zdají, že nejdou udělat, tak ve výsledku mohou jít.

Dalibor PASTUCHA, rehabilitační lékař, Tělovýchovná a rehabilitační klinika Olomouc:
Nikdy jim nedokážeme pomoci tak, jako člověk s vlastní zkušeností, který to zažil,
přidává tomu přidanou hodnotu, kterou tam jako lékaři neodstaneme.

Tomáš PLESNÍK, :
Ty rohy si ještě přitížím hrnky, pokusím se to co nejrovněji ustřihnout. -Ten jeden říkal tomu druhému, že ten dárek není schopný absolutně zabalit, přestože je to ženská a má dvě ruce. Teď se podívá na video a jde to i jednou rukou chlapovi.

Monika FLEISCHMANNOVÁ, redaktorka:
Tomáš Plesník pomáhá třeba i nevidomým. V Hranicích každoročně jeden týden v roce otevírá kavárnu ve tmě. Její návštěvníci mohou na vlastní kůži poznat, jak to ve světě absolutní tmy chodí. Monika Fleischmannová, Česká televize.

 

Klíčová slova: