Taxík Maxík pro seniory a lidi s handicapem je dostupný i na Praze 5

Městská část Praha 5 využívá služeb projektu Maxík Taxík, který realizovaly Nadace Charty 77-Konto Bariéry, Senzační Senioři a společnost Česká lékárna holding provozující síť lékáren Dr. Max. Primárně je určen k seniorské dopravě, přepravováni jsou ale také lidi s handicapem a jejich doprovod.

Nákupy, úřady, nemocnice i výlety
Pátá městská část se zapojila – stejně jako Ústí nad Orlicí a Kutná Hora – v roce 2016, projekt byl zahájen o rok dřív ve městech Liberec a Prachatice. Letos se přidají Most, Svitavy a Benešov.
" Ze všech měst máme velmi pozitivní zpětnou vazbu. Cílem cest jsou nejen zdravotnická zařízení, nákupy či úřady a instituce, ale i návštěvy divadel, knihoven a kulturních akcí. Skupinky seniorů využívají Taxík Maxík i pro plánované výlety či celodenní akce (vernisáže výstav, svátky seniorů či módní přehlídky). Projekt tak přesahuje rovinu specializované dopravy, ale má i socializační a integrační roli. Jednotlivé Taxíky Maxíky najezdí měsíčně až 1 500 km a přepraví až 500 osob, průměrný věk klientů se pohybuje kolem 80 let," uvedla pro Náš REGION tajemnice ředitelky Nadace Charty 77-Konta Bariéry Gabriela Švagrová.
Jen senioři nad 60 let
" Do projektu se mohou zapojit všechna města, která garantují jeho minimálně pětiletou udržitelnost a zajistí financování provozu služby ve svém rozpočtu. Město získává velkoprostorové vozidlo a samo vybírá provozovatele služby ze svého rozpočtu a nastavuje konkrétní přepravní podmínky. Nejedná se v žádném případě o druh taxislužby, klienti se objednávají v předstihu, platí městem nastavenou sazbu (za jízdu či za kilometr)," dodala. Slavnostní předání vozidel letošního ročníku se...
 

Klíčová slova: