Světu dal kontaktní čočky. Jak k jejich výrobě použil Otto Wichterle stavebnici Merkur?

Už je to 63 let, co si Otto Wichterle, významný český vědec v oboru chemie, nechal patentovat hydrofilní gel, který ve světě v 60. a 70. letech způsobil boom v zájmu o kontaktní čočky.

Prostějovský rodák, významný vědec a chemik Otto Wichterle v Praze vystudoval chemii na ČVUT, po studiích tu pracoval a žil.
Za vznikem hmoty pro kontaktní čočku stojí rozdělaná práce studenta
V 50. letech pracoval Otto Wichterle jako profesor na VŠCHT. Spolu se svým studentem a asistentem Drahoslavem Límem v první polovině 50. let pracovali na vývoji vhodných polymerů. V roce 1952 jel vlakem do Prahy. Doktor Pur, který spolu s ním cestoval, si četl článek o tom, jak je možno chirurgicky nahradit oko. Právě tehdy si Otto Wichterle uvědomil, že by pro oko byla lepším materiálem umělá hmota, tzv. trojrozměrný hydrofilní polymer dobře snesitelný pro oko.
Konfiskáty po letech odhalily skrytá svědectví. Měl architekt Loos s brněnským vizionářem intenzivní vztah?
Jak šel čas s kontaktními čočkami
První kontaktní čočky byly vyrobeny roku 1887 ze skla. V roce 1933 se po vynalezení plexiskla čočky začaly vyrábět i z tohoto materiálu. V 50. letech se objevil Otto Wichterle se svým studentem Límem.
Objev té správné látky byl tak trochu dílem náhody. Na začátku roku 1955 student Drahoslav Lím, spolupracovník Wichterleho, nestihl dokončit práci na syntetizovaném produktu, potom...
 

Klíčová slova: