Světový den proti mozkové mrtvici: Varovné signály a jak je poznat

Praha, 15. 5. 2019 – Mozková mrtvice představuje v Česku druhou nejčastější příčinu úmrtí. Potenciální hrozbu je ale možné rozpoznat.

Nejúčinnějším bojovníkem s mrtvicí a jejími následky je totiž čas. Světový den proti mozkové mrtvici, který na dnešek připadá, proto upozorňuje na hlavní varovné signály mrtvice, které není radno podceňovat, pokud se objeví náhle. Stejně důležitá je následná rehabilitace a obnovení řeči. S tím pacientům a logopedům, zatím v testovací verzi, nově pomáhá digitální AfaSlovník, který podpořila Nadace Vodafone.  
Neschopnost chůze, povislý koutek úst, problémy s řečí a porozuměním, neschopnost zdvihnout obě ruce nad hlavu či náhlá úporná bolest hlavy – to jsou nejčastější příznaky přicházející mozkové mrtvice. Pokud zaregistrujete jeden či více z těchto varovných signálů u někoho ve vašem okolí, neodkladně volejte zdravotnickou záchrannou službu, nejlépe přes mobilní aplikaci Záchranka, která dispečerovi automaticky předá vaši polohu, a vy už nemusíte popisovat, kde jste. Minuty totiž hrají roli v tom, jak účinnou pomoc mohou lékaři v případě mozkové mrtvice podat.  
"Pokud náš blízký začne mít problémy s vybavováním slov, z ničeho nic vám nerozumí nebo nedokáže odpovědět, je potřeba zpozornět. Pravděpodobně nejde o zapomínání v důsledku stáří. To se na rozdíl od akutních příznaků objevuje plíživě." upozorňuje Zuzana Hanibalová, spoluautorka AfaSlovníku.  
Zdravý životní styl sníží riziko  
Pro snížení rizika mrtvice je potřeba vyvarovat se nebo alespoň snížit konzumaci alkoholu, cigaret, věnovat se fyzické aktivitě, a to denně alespoň 30 minut. Neodkládat léčbu vysokého...

 

Klíčová slova: