Speciální kurzy první pomoci pro neslyšící

ČT 1
-
Jakub ŽELEZNÝ, moderátor:
Jak zavolat pomoc sobě nebo svým blízkým. Pro neslyšící často složitý problém. Středočeská záchranná služba proto začala pořádat speciální kurzy první pomoci. Počet zcela neslyšících se v Česku odhaduje na 15 tisíc. Znakový jazyk používá přes 7 tisíc lidí.

osoba:
Je tady možnost, abyste se zaregistrovali, aby se zaregistrovalo vaše telefonní číslo na té...

Barbora BRUNCLÍKOVÁ, redaktorka:
V podobném tichu tráví celý svůj život. S handicapem se naučili žít. Používají znakový jazyk. Teď ale mají děti a s nimi přišly i větší obavy, jak v případě potřeby zavolat pomoc. Monika Ťuláková to už zažila, když její dcera dostala epileptický záchvat. Nejdřív musela sehnat svoji sestru.

Monika ŤULÁKOVÁ, Klub neslyšících maminek, Česká unie neslyšících:
Prozváněla jsem ji několikrát, volala jsem a ona si potom četla tu, přečetla zprávu ode mě a sestra pak zavolala na záchranku no, takže já jsem věděla, že nemám jinou možnost, takže jsem musela volat přes sestru.

Barbora BRUNCLÍKOVÁ, redaktorka:
Právě to mají kurzy pomoci zvládnout.

Marek HYLEBRANT, vedoucí školícího střediska středočeské záchranné služby:
Tento kurz je důležitý proto, že jsem zjistil v minulých či na minulých školeních, že neslyšící nejsou informováni o tom, jak si správně přivolat záchrannou službu a jak to zvládnout právě proto, že teda neslyší.

Barbora BRUNCLÍKOVÁ, redaktorka:
Nejlepší možností je podle záchranářů registrace na webu jejich krajské záchranné služby. Pak mohou neslyšící poslat v nouzi SMS. Druhou variantou je využití aplikace "záchranka". Její autoři teď dokončují novou verzi, která obsahuje dotazník pro rychlejší komunikaci s dispečinkem.

Eva KASTNEROVÁ, neslyšící:
Je, to je to samozřejmý, že mám velký obavy o děti, že musím doufat, že prostě tak, jak se tady dneska dozvídám, že ten systém bude fungovat a že budu mít jistotu, že něco takového mi pomůže.

Barbora BRUNCLÍKOVÁ, redaktorka:
Podobná akce se tady v Klubu neslyšících maminek koná už podruhé a pro velký zájem budou další následovat. Barbora Brunclíková, Česká televize.

 

Klíčová slova: