Šikanózní žaloby nebudou, věří předkladatelka novely antidiskriminačního zákona Monika Červíčková

Novelu antidiskriminačního zákona z pera skupiny poslanců v čele s ředitelkou organizace Plus 50, poslankyní Monikou Červíčkovou (ANO), čeká na podzim projednání v Poslanecké sněmovně. Na jaře k ní vláda zaujala neutrální stanovisko, rozdílné názory k návrhu panují i mezi zákonodárci. Kolem novely podle Červíčkové zbytečně koluje řada mýtů. Nejen ty rodilá Pražanka vysvětluje v rozhovoru pro server Pražský patriot.

V jakém aktuálním stavu je novela antidiskriminačního zákona?
Návrh novely půjde teprve do prvního čtení. Původně byl zařazen na 30. schůzi Poslanecké sněmovny, vzhledem k velkému počtu ostatních bodů ho však Sněmovna nestihla projednat a dostaneme se k němu nejspíš až na podzim. Mám nicméně velkou radost z postoje vlády, která k návrhu zaujala neutrální stanovisko. Díky tomu je větší šance, že návrh prvním čtením projde.
 Proč jste s kolegy novelu navrhla, jaká ustanovení jsou v současné platné legislativě problematická?
Tím hlavním impulsem pro mě jednoznačně byla osobní zkušenost s diskriminací. Před deseti lety jsem založila neziskovou organizaci, kde pomáháme lidem starším 50 let uplatnit se na trhu práce. Díky tomu jsem měla možnost vyslechnout si stovky příběhů uchazečů o zaměstnání, kteří překročili padesátku a kvůli svému věku pak ve výběrových řízeních nebo konkurzech museli čelit přímé diskriminaci: přestože měli objektivně víc zkušeností a lepší předpoklady konkurz vyhrát, zaměstnavatel nakonec...

 

Klíčová slova: