Šéfuje centru Paraple, na palubovce válí v ragby. A kvůli vozíčkářům řeší Lukeš i sexuální tabu

David Lukeš se věnuje pomoci lidem s hendikepem a otevírá v České republice i témata, která jsou stále tabu. Praha - Po úraze začal David Lukeš s ragby

Praha - Po úraze začal David Lukeš s ragby vozíčkářů. Nejprve trénoval v týmu SK Quadru Fit Hradec Králové, pak se přes Prague Robots dostal do oddílu Sitting Eagles. Několikanásobný mistr republiky se postupně vypracoval až na kapitána a trenéra české reprezentace. Nevěnuje se ale pouze sportu. Ředitel Centra Paraple pomáhá překonávat i tabu. Jedním takovým jsou například sexuální asistentky pro hendikepované. O co se jedná? To se dočtete v rozhovoru.
Jste na vozíku od roku 2001, co se tehdy stalo?

Zlomil jsem si páteř a tím došlo k poranění míchy ve výšce pátého krčního obratle. Bylo to po jednom ze skoků do vody během pauzy při fotbalovém turnaji, kde jsme s kamarády využili místní potok k osvěžení při horkém letním dni.

Jaké byly první měsíce po úraze?

Byl jsem ze začátku dost v umělém spánku s velkými dávkami opiátů, a protože jsem to pořád nemohl udýchat, byl jsem na řízené ventilaci a mé oslabené tělo napadl zlatý stafylokok. Ale chvíle, co si pamatuji, byly velmi těžké, vůbec jsem nevěděl, co bude dál. Po pár měsících v nemocnici jsem se dostal konečně na rehabilitaci, nejdříve do FN Motol a potom do rehabilitačního ústavu v Kladrubech, tam už to začalo být lepší.

Jak jste se dostal ke sportu?

Sport mě provázel vždy. Jsem kluk z vesnice na Šumavě, i když původem z Karlových Varů. Všechen volný čas jsme trávili venku, v létě jsme hráli fotbal, nohejbal, volejbal, jezdili na kolech, lítali po lese, koupali se a v zimě jsme zase hráli hokej a byli pořád na sjezdovce, kterou jsme měli před domem. Po úrazu jsem zkoušel různé sporty, ale vybral jsem si ragby vozíčkářů, protože jsem měl vždy raději kolektivní sporty. Individuálně jsem potom v...
 

Klíčová slova: