Šedý zákal

ČRo Dvojka
-
Tereza ŠNAJDR STÝBLOVÁ, moderátorka
Ano, naznačeno už bylo téměř vše. Děkuji mému kolegovi, já ale doplním jméno hosta, který tu je se mnou ve studiu, je to paní doktorka Lucie Valešová, primářka oční kliniky DuoVize. Dobrý den.

MUDr. Lucie VALEŠOVÁ, primářka oční kliniky DuoVize Praha
Dobrý den.

Tereza ŠNAJDR STÝBLOVÁ, moderátorka
Šedý zákal, naše dnešní téma. Poprosím vás na úvod, co je to za nemoc?

MUDr. Lucie VALEŠOVÁ, primářka oční kliniky DuoVize Praha
Šedý zákal je v podstatě zakalení lidské čočky, to znamená, že už není průhledná jako bývala zamlada, ale začne se pomalinku kalit, buďto začne tak celkově šednout a nebo žloutnout a nebo se v ní opravdu vytváří konkrétní určité zákaly. To se projevuje tím, že pacient začne vidět hůř, nejčastěji pacienti udávají to vidění, že vidí jako přes mlhu nebo přes igelit nebo přes rozlité mléko.

Tereza ŠNAJDR STÝBLOVÁ, moderátorka
A říkala jste, že to není takové jako zamlada, to znamená, že vlivem věku se nám to může přihodit?

MUDr. Lucie VALEŠOVÁ, primářka oční kliniky DuoVize Praha
Příčinou šedého zákalu v 99 % jsou věkové změny, jsou i jiné důvody, ale největší část těch šedých zákalů je způsobená věkem.

Tereza ŠNAJDR STÝBLOVÁ, moderátorka
Když ještě porovnáme třeba situaci u nás a v zahraničí, tak u nás asi operace šedého zákalu už je poměrně běžnou, kdežto třeba v zemích rozvojových řekněme, je to velký problém i v dnešní době?

MUDr. Lucie VALEŠOVÁ, primářka oční kliniky DuoVize Praha
Říkali to úplně správně a nemusíme chodit ani tak daleko až do rozvojových zemí, já myslím, že my jako Češi bychom měli být pyšní na to, jakou máme zdravotní péči, protože viděla jsem možnosti operace v evropských zemích a musím říct, že jsme opravdu na špičce jak, co se týče kvality toho ošetření konkrétních operací, laserových operací šedého zákalu a toho samotného ošetření, tak i co se týče dostupnosti té zdravotní péče. Například v Anglii se na operace šedého zákalu čeká několik měsíců až let a bohužel úplně stejné je to i v Polsku. Takže jsou to země poměrně blízké, vyspělé a přesto tam to ošetření není tak dobře pojato jako u nás. Takže my máme Češi vlastně štěstí.

Tereza ŠNAJDR STÝBLOVÁ, moderátorka
Dnešním hostem je paní doktorka Lucie Valešová, primářka oční kliniky DuoVize, bavíme se o šedé zákalu, budeme v tom samozřejmě pokračovat, budeme přijímat i vaše dotazy a samozřejmě je tady s námi Martin Minha, který pro dnešek připravil příběh k našemu tématu.

/ Písnička /

Tereza ŠNAJDR STÝBLOVÁ, moderátorka
Podle Světové zdravotnické organizace je šedý zákal, o kterém si dnes povídáme v naší Poradně, celosvětově zodpovědný za téměř polovinu případů slepoty v dospělosti, trpí okolo 18 milionů lidí, zejména tedy v oblastech, kde je lékařská péče špatně dostupná. To není náš případ, tedy případ České republiky naštěstí, jak už zmínila před chvilkou Lucie Valešová, primářka oční kliniky DuoVize, náš dnešní host. Také už jsme naznačili jak se šedý zákal projevuje. Je nějaká prevence, paní doktorko, abychom netrpěli šedým zákalem v pozdějším věku?

MUDr. Lucie VALEŠOVÁ, primářka oční kliniky DuoVize Praha
V podstatě prevence neexistuje a proti tomu zákalu samotnému člověk nemůže nic udělat. Naopak, když už ho má, tak je celkem dobré ho řešit v okamžiku, kdy už ho začne obtěžovat a nečekat, jak dříve se čekalo, že musí šedý zákal uzrát, tak to už dneska není. Je to proto, protože dříve ty operace byly poměrně devastující a náročné s obrovskou dlouhou rehabilitací, tak se opravdu čekalo, aby ten očekávaný přínos vlastně vyvážil ten risk a to obtěžující období okolo operace. Ale dnes je ta operace tak málo zatěžující, tak málo invazivní, s tak prostě výrazně vysokou bezpečností, takže už se nečeká a v okamžiku, kdy obtěžuje, už je vhodné operaci provést.

Tereza ŠNAJDR STÝBLOVÁ, moderátorka
Ptám se ještě na dědičnost, jestli alespoň můžeme v tomto případě očekávat, když má maminka třeba šedý zákal, že i mne postihne?

MUDr. Lucie VALEŠOVÁ, primářka oční kliniky DuoVize Praha
Ano, šedý zákal má dědičnou složku.

Tereza ŠNAJDR STÝBLOVÁ, moderátorka
Martin Minha je s námi ve studiu, jak už jsem naznačila před chvílí. Martine, vítám tě.

Martin MINHA, redaktor
Hezké dopoledne.

Tereza ŠNAJDR STÝBLOVÁ, moderátorka
Jaký příběh pro nás máš dnes?

Martin MINHA, redaktor
Podle toho, co jsme si zatím tedy ve studiu řekli, si myslím, že dnes uslyšíme takový typický příklad. Paní Martině je dnes 54 let, před dvěma lety šla k očnímu lékaři zkrátka jen proto, že špatně vidí, a byla moc překvapená, že ji byl zjištěn právě šedý zákal.

 Martina
Já jsem byla ráda, že prostě celý život jsem viděla moc dobře, nenosila jsem brýle jako nic až problémy začaly vlastně před tím než mi bylo 50 let.

Martin MINHA, redaktor
Jak jste vlastně zjistila, že jde o šedý zákal?

 Martina
I moje maminka ho měla. Já jsem to dlouho vlastně vůbec nezjistila, protože jsem tomu nepřikládala těm příznakům vůbec žádný význam, když jsem se zaměřila prostě na nějaký vzdálený předmět nebo tak, tak jsem to viděla jakoby rozmazaně nebo rozostřeně. Po vyšetření u očního lékaře mi byla doporučená operace. Já jsem váhala, ale zjistila jsem si, že je to vlastně celkem běžná operace, takže jsem ji podstoupila.

Martin MINHA, redaktor
Musela jste si něco konkrétně hlídat po té operaci?

 Martina
Docela delší dobu jsem nosila černé brýle. Takže jsem se měla vyvarovat prachu, neměla jsem jako pobývat v prašném prostředí a musela jsem si dávat pozor na to, abych netahal těžké věci, nezvedala. Jenom se bojím toho, aby se mi to zase nevrátilo, protože teď jsem spokojená jak vidím.

Tereza ŠNAJDR STÝBLOVÁ, moderátorka
A to už se můžeme obrátit i na paní primářku Lucie Valešovou, jestli skutečně se šedý zákal vrací a obavy jsou namístě?

MUDr. Lucie VALEŠOVÁ, primářka oční kliniky DuoVize Praha
Ten klasický šedý zákal se vrátit nemůže, protože z oka při operaci odstraníme celou tu lidskou čočku a tím pádem ta čočka už znova se zakalit nemůže, ale může vzniknout takzvaný následný šedý zákal, protože tak, jak se provádí operace, tak se odstraní celá čočka, ale její pouzdro se v oku nechá, a to je pouzdro, do kterého se vkládá umělá vnitrooční čočka. Toto pouzdro reaguje svoji biologickou reakcí, že začne trošku se měnit ve vazivo, to je vlastně taková málo průhledná tkáň šedá, něco jako jizva třeba, když se říznete, tak jizva. Tak to pouzdro se může takovýmto způsobem měnit, tedy trochu zakalit, a pak ten následný šedý zákal se dá odstranit, ale to už je mnohem, mnohem menší operace, při které se neotvírá vůbec oko, dělá se to ambulantně, trvá to asi 5 minut, jenom laserem vlastně zvenku se to pouzdro, když to řeknu jednoduše, rozstřelí, udělá se v něm uprostřed otvůrek a tím zase člověk může vidět v podstatě okamžitě.

Tereza ŠNAJDR STÝBLOVÁ, moderátorka
Poprosím vás, abyste porovnala operační zákrok před lety, jak jste o tom hovořila, že to byla operace, která byla hodně invazivní, řekněme zasáhla to lidské oko a ten dnešní přístup?

MUDr. Lucie VALEŠOVÁ, primářka oční kliniky DuoVize Praha
Tak to je opravdu úplně diametrálně odlišné. Ono těch stupňů těch operací bylo několik, ty úplně původní operace, co se dělaly ve středověku, to vlastně ten středověký lékař vzal nějakou jehlu ostrou, píchnul s ní do oka a tu lidskou čočku odstrčil dozadu do sklivce, aby nezacláněla výhledu, ale bohužel 50 % těch operací skončilo celkovým zánětem oka a slepotou toho oka. Takže to byl opravdu velmi riskantní podnik. Operace, které se dělaly před 20 lety byly samozřejmě výrazně bezpečnější s významně menším počtem komplikací, ale přesto se dlouho hojily. Ta operační rána byla v podstatě přes polovinu oka, byl to 6, 7, 8, 9 milimetrů jak se dařilo, prostě přes polovinu oka. A šedý zákal se odstraňoval tím, že se do oko vložila taková speciální klička, na tu se ta čočka vlastně posadila a v podstatě se vytrhla. Pak se to také dělalo tím, že se do oka strčila mrazící sonda, která tu čočku přimrazila a zase ji poměrně neurvale vyjmula z toho oka ven i s pouzdrem, čili tam nebylo možné tu umělou čočku vložit do pouzdra, většinou lidé zůstávali bez jakékoli čočky, to znamenalo, že po operaci měli brýle plus 10 dioptrií. Třeba bývalý prezident za socialismu měl tuto operaci, nosil ty obrovsky silné brýle, protože mu to kompenzovalo vidění. To bylo opravdu handicapující. Pak následně začly operace, kdy se už odstraňovala čočka bez pouzdra, pouzdro se tam nechávalo, ale i tak se dělal 6milimetrový velký řez, ta čočka se otvírala také takovým ne zcela šetrným způsobem a někdy docházelo k tomu, že i když se do oka čočka vložila, tak se posunula někam, kam neměla, a bylo to tedy nepříjemné. Navíc po operaci byly těžko odhadnutelné dioptrie, takže pak stejně nějaké dioptrie zůstávaly.

Tereza ŠNAJDR STÝBLOVÁ, moderátorka
Tak očekávám happyend.

MUDr. Lucie VALEŠOVÁ, primářka oční kliniky DuoVize Praha
Ale dnes, dnes máme dvě metody. Metodu klasickou, kterou hradí pojišťovna, a pak metodu laserovou, kterou pojišťovna nehradí. Zase, je to zase další velký stupeň. Ta metoda klasická ke bezpečná. Operuje se malým řezem 2,5 milimetru, čili to oko je narušeno opravdu jenom málo. Čočka se otevírá takovým šetrným způsobem, což způsobuje, že umělá čočka, která se pak do toho pouzdra vloží ve velké většině případů opravdu zůstane tam, kde ji máme. Čočky už jsou z velmi dobrých materiálů, takže ten následný šedý zákal je méně a méně se vyskytuje a i když se vyskytne, umíme ho léčit, už to je bezpečné. No, a ten nejvyšší stupeň té modernosti aktuálně je laserová operace šedého zákalu, která z mého pohledu je úplně neuvěřitelná a fantastická, protože laser udělá velkou část práce místo chirurga. Chirurg pak vlastně to dokončí úplně několika krátce minutovým zákrokem na konci, ale ten laser dokáže celou tu operaci udělat během 10 vteřin a to aniž by se otevřelo oko. Prostě se jenom zvenku na oku přisaje, říkáme tomu interfast, taková koncovka, která se dotkne oka jako kontaktní čočka a během těch 10 vteřin laser rozmělní lidskou čočku, udělá okrouhlý otvor v té čočce, aby se to dalo vyjmout. Udělá jeden nebo dva operační řezy, které jsou ale stále zavřené, a udělá speciální nářezy na rohovce, které léčí astigmatické dioptrie. Toto všechno během 10 vteřin a je neotevřené oko, tedy bezpečné, neohrožené infekcí, neohrožené pohyby očních tekutin v oku. Pak následně chirurg vezme jenom jemný nástroj, kterým otevře ty již všechny udělané řezy a doodsaje čočku ven z oka.

Tereza ŠNAJDR STÝBLOVÁ, moderátorka
Paní doktorka, paní primářka Lucie Valešová z oční kliniky DuoVize nám dnes do detailu popsala průběh vlastně operací, co se týče šedého zákalu. Dostali jsme se až k té laserové nejšetrnější operaci. Budeme si o tom povídat i v dalších minutách, a to už se také budeme těšit na vaše dotazy na číslech 221552424 nebo 2525 a nebo na dotazy psané, kam je můžete posílat, poví Martin Minha.

Martin MINHA, redaktor
Ano, i dnes nám můžete psát SMS zprávy ve tvaru dopoledne mezera váš text na číslo 9001103. Vaše zprávy čteme i na e-mailové adrese dopoledne@rozhlas.cz, použít můžete náš webový formulář na adrese 2.rozhlas.cz nebo můžete použít náš Facebook Dvojky.

/ Písnička /

Tereza ŠNAJDR STÝBLOVÁ, moderátorka
Posloucháte středeční Dopoledne s Dvojkou. Dnes se ve Zdravotnické poradně věnujeme šedému zákalu. Naším hostem je primářka oční kliniky DuoVize Lucie Valešová. A máme telefonický dotaz. Dobrý den.

osoba
Dobrý den, tady posluchačka od Hradce Králové. Já bych chtěla dotaz ohledně šedého zákalu. Můj muž byl před mnoha lety operován na jedno oko na šedý zákal. Dostal tam nějakou speciální čočku, platili jsme to docela dost peněz. Na druhé oko je tupozraký, a teď takže, jenže ta operace asi nevyšla tak, jak měla, takže dioptrie, všechno mu zůstalo tak, jak měl. Prosím vás, dá se s tím ještě teď něco dělat, dá se třeba ta čočka znovu měnit nebo něco takového? Děkuju.

Tereza ŠNAJDR STÝBLOVÁ, moderátorka
Ano, děkujeme za váš dotaz. Paní primářko?

MUDr. Lucie VALEŠOVÁ, primářka oční kliniky DuoVize Praha
Většinou v případě, že došlo k tomu, že jsou tam jiné dioptrie než se předpokládalo, což se velmi zřídka kdy, ale stane se to, protože jsou určité faktory, které se nedají předpovědět, takže může dojít k takzvanému dioptrickému překvapení, a nejčastěji se to řeší ne, že by se vyměnila ta původní čočka, ale pokud to oko jinak je zdravé, tupozrakost zrovna nevadí, ale pokud tam nemá nějaké anatomické změny, tak se do toho oka může přiložit ještě jedna čočka, která může korigovat tu dioptrickou vadu.

Tereza ŠNAJDR STÝBLOVÁ, moderátorka
Jaké nitrooční čočky se používají při těchto operacích?

MUDr. Lucie VALEŠOVÁ, primářka oční kliniky DuoVize Praha
Zase dnes už opravdu ten vývoj pokročil tak daleko, že dnes už se používají velice šetrné čočky, elastické jsou pružné, úplně měkoučké, dají se srolovat na malinké roličky, a proto se také mohou do oka vkládat tím malým 2,5milimetrovým otvorem, což dřív nešlo, protože dřív byly tuhé plastové a muselo se to oko rozříznout na celý rozměr té čočky. Čili to je dnes velká výhoda. Čili ony se vloží srolované do oka, rozloží se tam a tím se tam pěkně zafixují. Co se týče druhů nitroočních čoček, tak jednak jsou to čočky jednoohniskové, které se používají už opravdu spoustu let, možná i více než desítky bych možná mohla říct, těch 20 je to určitě, a ty slouží pro výborné vidění na jednu vzdálenost, nejčastěji na dálku a potom pacienti do blízka nosí brýle. Většinou to bývá okolo 2,5 dioptrie do blízka. Tuto variantu volí velká část pacientů. Ale pak jsou pacienti, záleží také na věku, každý preferuje něco jiného. Ale pak jsou pacienti, kteří jsou v produktivním věku třeba jako ta pacientky, kterou jsme slyšeli, okolo 50 let a pacienti v tomto věku velmi často potřebují vidět na blízko, na dálku, na střední vzdálenost, na počítač a většinou si volí metodu, která samozřejmě není pojišťovnou hrazená, ale je to čočka, která má více ohnisek právě pro vidění na různé vzdálenosti, dálku, střední vzdálenost a blízko. Nejmodernější z těchto čoček, dříve se jim říkalo multifokální, tedy měly jenom dvě ohniska, teď už jsou trifokální, mají tři ohniska. Pořád se experimentuje s čočkami takzvanými akomodativními, které by samy zaostřovaly, ale zatím ještě se nedokázalo opravdu to opravdové zaostřování umělé čočky doladit, takže to je zatím ještě ve fázi výzkumu.

Tereza ŠNAJDR STÝBLOVÁ, moderátorka
Čili během operace šedého zákalu se dá zkorigovat u krátkozrakost nebo dalekozrakost, odstranit vlastně dioptrie, abychom nemuseli nosit brýle.

MUDr. Lucie VALEŠOVÁ, primářka oční kliniky DuoVize Praha
Říkáte to přesně, k tomu slouží měření biometrie.

Tereza ŠNAJDR STÝBLOVÁ, moderátorka
221552424 nebo 2525 telefonní čísla k nám do studia a vypadá to, že jedno z nich je znovu obsazené. Dobrý den. Ano, slyšíme se, ptejte se.

osoba
Haló, já bych měla dotaz teďko na pořad.

Tereza ŠNAJDR STÝBLOVÁ, moderátorka
Můžete se ptát, ale prosím, abyste si ztlumila rádio, máme tam ozvěnu. Děkuji. Tak, už je to daleko lepší poslechově, tak můžete položit dotaz.

osoba
Malej moment. No, haló!

Tereza ŠNAJDR STÝBLOVÁ, moderátorka
Ano, povídejte.

osoba
Prosím vás, já chodím k lékaři delší dobu už. První lékařka asi před 15 lety mně zjistila šedý zákal a já kdykoliv přijdu k panu doktorovi, tak řekne: "Ono to není ještě zralé." Já a pořád mně odkládá operaci. Dnes je mi už 84 let a tak nevím, co si o tom mám myslet, nerozumím tomu. Děkuju.

Tereza ŠNAJDR STÝBLOVÁ, moderátorka
Děkujeme za dotaz, my jsme to vlastně zmínili už na začátku, ale paní primářka to určitě ráda znovu připomene.

MUDr. Lucie VALEŠOVÁ, primářka oční kliniky DuoVize Praha
Já mám na to takový názor, že šedý zákal se nemusí čekat až bude zralý, myslím, že tento názor mají všichni, ale také si myslím na druhou stranu, že šedý zákal se má operovat v okamžiku, kdy obtěžuje toho pacienta. To, že ho lékař v oku vidí, pokud pacienta neobtěžuje, nemusí samo o sobě být důvod k tomu, aby už se operovalo. Záleží jak vidíte. Pokud vidíte už šedě, neostře, nestačí vám kvalita vidění, pak je asi čas operaci provést. Pokud je vaše vidění dostatečné, klidně můžeme nechat situaci jak je.

Tereza ŠNAJDR STÝBLOVÁ, moderátorka
Martin Minha a vaše dotazy na e-mailu, na Facebooku, SMSkami?

Martin MINHA, redaktor
Ano, hodně dotazů dnes chodí na cenu laserových operací a zda je vůbec hradí pojišťovny, případně z jaké části?

MUDr. Lucie VALEŠOVÁ, primářka oční kliniky DuoVize Praha
Laserovou operaci pojišťovna nehradí. Nicméně pojišťovna hradí implantaci čočky a zbylé části operace, které se přesto provádějí, čili ten operační výkon, pokud si připlatíte za laser, tak na jedno oko vás vyjde okolo 15 tisíc korun.

Tereza ŠNAJDR STÝBLOVÁ, moderátorka
Jak dlouho trvá hojení po operaci třeba laserové nebo i po té nejmodernější, invazivní řekněme operaci?

MUDr. Lucie VALEŠOVÁ, primářka oční kliniky DuoVize Praha
To záleží na tom jaké činnosti ten člověk chce vykonávat. Kancelářskou práci může dělat za 3 dny. Pokud někdo pracuje v zemědělském provozu nebo má těžkou fyzickou práci nebo dělá v nějaké chemické laboratoři nebo cokoliv takového, tak tam aspoň těch 14 dní, aby člověk si dal pauzu a této činnosti se nevěnoval.

Tereza ŠNAJDR STÝBLOVÁ, moderátorka
Závěrečný dotaz Martin Minha položí.

Martin MINHA, redaktor
Paní Věra píše: "Podstoupila jsem operaci šedého zákalu. Bylo to úžasné a naprosto bez komplikací. Jenom mi pořád vrtá hlavou, že na mou žádost, zda bych mohla dioptrie na čtení nebo na dálku, mi pan doktor řekl, že by to nedoporučoval, že prý s tím 60 % lidí není spokojeno. Teď jsem zase slyšela, že to každému nedávají  že zjišťují celkový stav oka. Co je pravda? Nechtěl mi pan doktor říct, aby mě nezarmoutil, nebo že to stojí zkrátka víc peněz?"

MUDr. Lucie VALEŠOVÁ, primářka oční kliniky DuoVize Praha
V podstatě všechno, o čem jste psala, je svým způsobem pravda. Někteří pacienti po operaci vnímají negativní zrakové fenomény, to znamená, že vidí takové stíny nebo kruhy nebo respektive vidí to všichni pacienti, ale někteří to zvládají a nevadí jím to, protože to, že mají dioptrie na, nebo že mohou vidět bez brýlí na různí vzdálenosti je pro ně tak důležité, že toto prostě ten mozek potlačí. Ale pak jsou takoví citlivější lidé, kterým to opravdu vadí a obtěžuje to. Většinou si ale zvyknou, protože ta adaptace mozku probíhá několik měsíců, takže tam dochází k tomu přivykání. Co se týče ceny, to jsem asi řekla už o té ceně, že na ty nadstandardní metody se připlácí. A pak samozřejmě i ze zdravotního důvodu jseöu některé otázky proč ten člověk není vhodný pro multifokální čočku. Například, když má nějaké problémy na očním pozadí, třeba věkem podmíněnou degeneraci nebo pokročilý zelený zákal, tak u takových pacientů multifokální čočky nedáváme, protože ta multifokalita tříští vidění a u pacientů, kteří už mají nějakým způsobem zhoršené vidění, by to mohlo to vidění dále zhoršit.

Tereza ŠNAJDR STÝBLOVÁ, moderátorka
Já děkuji paní primářce Lucii Valešové z oční kliniky DuoVize za dnešní cenné rady. Mějte se moc hezky, díky.

MUDr. Lucie VALEŠOVÁ, primářka oční kliniky DuoVize Praha
Děkuji, mějte se hezky a dobrý zrak.

Tereza ŠNAJDR STÝBLOVÁ, moderátorka
Loučím se i s Martinem Minhou, díky, Martině.

Martin MINHA, redaktor
Přeju hezkou středu.

Tereza ŠNAJDR STÝBLOVÁ, moderátorka
A pro vás ještě pozvánka na dnešní Kávu o čtvrté. Patricie Strouhalová si bude povídat s deratizátorem Reném Svitavským, tak si to určitě poslechněte.

Klíčová slova: