Rubikova kostka i virtuální město. Moderní technologie pomáhají pacientům

Čeští vývojáři Jan Krejsa a Pavel Čáp vytvořili rehabilitační pomůcku IMU Futuro Cube. Ta vychází z klasické Rubikovy kostky a dává si za cíl pomoc pacientům, kteří mají problémy s pohybem nebo utrpěli úraz hlavy. Pomůcka už má za sebou úspěšný testovací provoz v Hamzově odborné léčebně a Rehabilitačním centru Kladruby. Není ale jedinou tuzemskou snahou o zapojení moderních technologií do rehabilitace pacientů.

Moderní Rubikova kostka slouží jako ovladač pro software Rehamza, který obsahuje hry a další interaktivní obsah. Společně tvoří rehabilitační pomůcku. "Kostka jako jediný ovladač dává uživatelům vizuální, zvukovou a haptickou odezvu. Pracovníkům rehabilitačních zařízení navíc poskytuje data o pacientech v reálném čase," popisuje tvůrce softwaru Pavel Čáp.
První půlrok testovacího provozu v Hamzově odborné léčebně přinesl výsledky hlavně u nejmenších pacientů. "Využití kostky jako ovladače přináší zajímavé výsledky, protože u pacientů zvyšuje motivaci a posouvá je v rehabilitaci," vysvětlila vedoucí rehabilitace léčebny Petra Teplá.
Základem rehabilitační pomůcky je kostka Rubik's Futuro Cube. Ta je vedlejším produktem programátorů Jana Krejsy a Jaroslava Altmana. "Je typická diodami, které jsou na ní rozmístěny stejně jako barvy na klasické Rubikově kostce. Prodáváme ji v Evropě a ve Spojených státech, ročně se prodá zhruba tři tisíce kusů, což nám zatím stačí na běžný provoz," říká Krejsa, který chce podle něj...

 

Klíčová slova: