Rozsudek v dlouholetém sporu s nemocnicí

NOVA
-

Veronika PETRUCHOVÁ, moderátorka
Olomoucký okresní soud dnes zamítl žalobu rodičů na Fakultní nemocnici Olomouc kvůli údajně špatnému postupu při komplikovaném porodu. Holčička se narodila v říjnu 2010 těžce postižená. Rodina se několik let s nemocnicí soudí. Více informací přidá Lucie Cochlarová.

Lucie COCHLAROVÁ, redaktorka
Dětská mozková obrna, epilepsie, bronchitida, nemocné srdce, téměř nevidí, neslyší, nemůže polykat a výživu dostává jenom přes sondu. Tím od narození trpí dnes už 9letá Lucinka.

Vlastimil BLAŤÁK, otec Lucinky
Ona má vymazaný základní neurologické reflexy, je to vigilní kóma, máme jí doma. Tyhle ty děti většinou nepřežívají desátý rok života.

Lucie COCHLAROVÁ, redaktorka
Podle rodičů za její stav můžou lékaři nemocnice. Podle nich použili v Česku zakázanou metodu při porodu Kristllerovu expresi, tedy zatlačení loktem na břicho rodičky, což má za následek prasknutí dělohy a přidušení dítěte. Nemocnice ale jakékoliv pochybení odmítá. Rodina, která má Lucinku v domácí péči, se už několik let s nemocnicí soudí, požaduje skoro 17 milionů korun jako odškodné. Žalobu rodiny už jednou okresní soud zamítl, teď se tak stalo i po druhé, podle soudce totiž znalecké posudky neprokázaly, že by lékaři pochybili. Otec Lucinky se ovšem nechal slyšet, že spor povede až k Evropskému soudu. V Olomouckém kraji jde o jeden z největších a zároveň nejdéle soudních případů kvůli podezření na zanedbání lékařské péče.

Klíčová slova: