ROZHOVOR: Rehabilitace v Kladrubech je celodenní dřina pro pacienty, terapeuty i roboty

Méně závažné případy zvládnou i v jiných zařízeních, my se specializujeme na ty nejtěžší. Tak by se dala shrnout slova Jakuba Pětiokého, náměstka pro rehabilitaci, vědu a výzkum v Rehabilitačním ústavu Kladruby. Lidi, kteří se tady pod vedením špičkových odborníků vracejí do života, ale nečeká žádná rekreace. Spíš každodenní osmihodinová tvrdá práce.  

Je těžké dostat se jako pacient do Kladrub?
Zkuste počítat se mnou. Kapacita rehabilitačního ústavu je 250 lůžek plus dalších 20 - 25 pro samoplátce dle aktuální potřeby, délka pobytu jednoho pacienta je do tří měsíců. Protahovat pobyt nemá smysl, protože klesá výkonnost. Takže něco přes tisícovku pacientů ročně.
Jen akutních pacientů s poškozením mozku po úrazech, cévních mozkových příhodách, operacích nádorů na mozku a mozkových cévách ale přijmou nemocnice ročně 60 až 90 tisíc. Třetina z nich se do roka spontánně zlepší, třetina bohužel naopak umírá. Zbylá třetina vyžaduje dlouhodobou rehabilitační péči a pobyt v Kladrubech by jim mohl významně pomoci.
K tomu připočtěte úrazy páteře a zlomeniny…  

Jaká jsou tedy kritéria pro přijetí?
Především závažnost stavu. Méně závažné případy dokáží úspěšně rehabilitovat i v jiných zařízeních. Pokud je možné něco udělat pro ty nejtěžší, pak právě v...
 

Klíčová slova: