Rodiče postižených dětí chtějí rehabilitace

ČT 1
-
Iva KUBANKOVÁ, moderátorka:
Rodiče tělesně postižených dětí z Hlučína a okolí sepsali výzvu tamním radním. Vadí jim, že jejich školou povinné děti nemají možnost intenzivně rehabilitovat a musí je vozit do jiných měst, kde taková zařízení fungují. Město o problému ví. Rádo by od kraje převzalo tamní školu pro děti se specifickými vzdělávacími potřebami, kde by se takovým dětem věnovali i fyzioterapeuti.

Gabriela MATĚJČKOVÁ, iniciátorka výzvy:
Budeme stavět komín, jo?

Iva PISKALOVÁ, redaktorka:
10letá těžce postižená Adéla chodí do hlučínské speciální základní školy.

Gabriela MATĚJČKOVÁ, iniciátorka výzvy:
Vidíme prostě problém nejvíce v tom, že takové děti typu mojí dcery nepotřebují ke svému životu naučit číst, psát a počítat, oni potřebují, já nevím, zdravotní péči hlavně, tu sociální, zdravotní, prostě oni se musí naučit sebeobsluhu, oni se musí naučit čistit zuby a takové běžné věci.

Iva PISKALOVÁ, redaktorka:
Gabriela Matějčková se proto spolu dalšími rodiči podobně postižených dětí z Hlučína a okolí rozhodla, že na neexistující sociální zařízení pro takové děti upozorní veřejně městské radní.

Gabriela MATĚJČKOVÁ, iniciátorka výzvy:
My bychom potřebovali zřízení nějakého uceleného komplexu péče, kde bude, například cílová skupina od 1 do 18 let, kde budou mít individuální odbornou péči, to, co potřebují ke svému vlastně životu.

Iva PISKALOVÁ, redaktorka:
Adéla až do 7 let chodila do denního stacionáře, který je spojený s intenzivní dětskou rehabilitací. Ten vlastní město. Základní škola je ale pod správou kraje. A radní teď i na základě iniciativy požádají kraj, aby jim základní školu převedl.

Blanka KOTRLOVÁ, místostarostka Hlučína /ANO/:
Úplně stejným způsobem chceme tyto služby dětem, kteří v té speciální škole budou, poskytovat. Díky dennímu stacionáři, který máme, a tyto služby poskytuje, máme tady odborný personál, dokážeme to skloubit s tou speciální školou.

Stanislav FOLWARCZNY, náměstek hejtmana MS kraje:
My máme povinnost se postarat o tyto děti, máme povinnost zajistit pro ně vzdělání, ale pokud se najde někdo jiný, kdo to chce dělat a zajistí to stejně kvalitně, možná i trošku kvalitněji, tak se tomu nebráníme.

osoba:
Ty taky budeš dělat letadlo. Tak hezky. A ručičky pěkně od sebe. A letadlo letí nad řekou, před sebou má cestu dalekou.

Radmila LÖWOVÁ, ředitelka, Dětská rehabilitace Hlučín:
Naší představou je, že buď se vytvoří detašované pracoviště, to znamená, naši vyškolení zaměstnanci budou docházet do jiného objektu, kde teda poskytnou služby, na které jsou vzděláni, těm dětem. Samozřejmě, že to nemůže být klasická školní třída, ale to prostředí se musí nějakým způsobem speciálně vybavit.

Iva PISKALOVÁ, redaktorka:
S převodem základní školy z kraje na město musí ještě souhlasit hlučínští zastupitelé. Ti by o tom měli jednat 16. listopadu. Iva Piskalová, Česká televize, Hlučín.

Klíčová slova: