Raná péče pomáhá v okrese již deset let

Benešovsko - Bezplatná terénní služba Raná péče funguje na Benešovsku již deset let. Jejím cílem je, aby rodiče vyhledali včas pomoc v případě, kdy se jim narodí dítě s handicapem.

""Raná péče může hodně pomoct k tomu, aby rodina nevyhořela a dítě neskončilo v ústavní péči. Spousta rodin o této službě stále neví," řekl ředitel CSS Tloskov Matěj Lipský.
Podle lékařů tři až pět procent dětí přichází na svět s nějakým handicapem. "Jenom medicínská péče nestačí, má svoje limity. Snažíme se o pacienty pečovat podle nejnovějších medicínských poznatků, ale v řadě případů musí přijít následná péče. Rodina péči o handicapované dítě nezvládne, když nemá oporu jak v rané, tak v sociální péči," upozornila lékařka Elsa Zemánková.
Její slova potvrdila i Lenka H., která využívala ranou péči pro svá dvojčata od tří do sedmi let. "Byla jsem moc spokojena. Raná péče podpořila i mně, abych zvládala péči o děti, pomohla mi vytvořit vhodné prostředí pro vzdělání dcer. Naučila mě také, jak se s nimi alternativně dorozumět, protože mají problém s komunikací. Pomohla mi i v sociálních otázkách," řekla.

Podle vedoucí Rané péče z Tloskova Radky Jirouškové odborníci z oblasti předškolní pedagogiky, zdravotnictví i sociální oblasti cítí, že raná péče je málo propagovanou službou.
"Rodiče se o ní dovídají až ve vyšším věku dítěte, třeba ve 4, 5 letech nebo předškolním...
 

Klíčová slova: