Při rehabilitaci v Kladrubech pomůže už brzy virtuální terapeut

Kladruby – Pokrok nezastavíš. Tahle pravda se vztahuje také na rehabilitační péči. Díky tomu si na cvičení prostřednictvím moderní technicky klienti Rehabilitačního ústavu Kladruby už dávno zvykli.

"Ústav jde s dobou a tak už není jen plný "mučitel" v podobě kladek, závaží či dalších posilovacích strojů. Už tři toky je obrovským pokrokem pro lidi po mozkové mrtvici nebo zranění páteře robot Eksoskeleton. Díky němu nechodící pacienti zavěšeni ve speciálním postroji zase chodí, i když jen na pomocí běžícího pásu a jen na tomto místě. Pohyb na vlastních nohou jim to sice nevrátí, ale proces je i tak velice důležitý. Stimuluje totiž nervová centra v mozku a tím zlepšuje psychiku, krevní oběh a pomáhá také při předcházení bolesti zad. Navíc mohou, díky přístroji napojeném na internet, sletovat lékaři i sami pacienti, zda při rehabilitaci dochází k posunu k lepšímu.
Ale Rehabilitační ústav Kladruby se "nezasekl" na Eksoskeletonu a jde ještě dál. Už brzy začne tamním pacientům pomáhat kromě skutečných fyzioterapeutů z masa a kostí, také nový pomocník – virtuální terapeut.  "Ten dává pomocí osobního počítače pacientům pokyny, co mají dělat," uvedl Jakub Pětioký, náměstek ústavu pro...
 

Klíčová slova: