Před lety na něj spadla plošina pro auta, teď táhne reprezentaci. A sní o medaili z paralympiády

"Sním o medaili," říká kapitán českého výběru Zdeněk Šafránek před startem paralympiády v Pchjongčchangu. Pchjongčchang - S týmem už trénuje v dějišti zimních

Pchjongčchang - S týmem už trénuje v dějišti zimních paralympijských her. A stejně jako jeho spoluhráči, sní i Zdeněk Šafránek o medaili z velkého turnaje. "Je to moje třetí účast na paralympiádě. Cítím se na ni výborně připravený a nabuzený. Chci dát maximum do každého zápasu," říká kapitán české sledge hokejové reprezentace.

Za jeho stálou pozicí v týmu však stojí tvrdá dřina. Před odletem kromě víkendových reprezentačních soustředění trénoval s pardubickým klubem, do kterého přestoupil ze Zlína. A doma si pak přidával v posilovně.

Kromě sledge hokeje se reprezentant věnuje i handbiku, občasně lyžování a nasadil i boxerské rukavice. "V Česku je bohužel zatím malá boxerská základna. Zatím jsem tedy svedl pouze dva paraboxerské profesionální zápasy. Oba s kamarádem, který mi tento sport ukázal," vysvětluje Šafránek, který v obou zápasech zvítězil. K srdci mu přirostl terénní handbike, ve kterém je i držitelem titulu mistra republiky.

A přestože zkoušel například i basketbal nebo florbal vozíčkářů, nejvíce si oblíbil právě sledge hokej. Jeho začátky na saních však nebyly jednoduché. Poprvé si do nich sedl v Poděbradech, když se byl podívat na trénink kolínského týmu. "Překvapivě mi to docela šlo. Na saních jsem nepadal a hned jsem si začal hrát s pukem. Opravdu mě to...
 

Klíčová slova: