Pozor na podvodné sbírky, dají se odhalit

Písek: V průběhu dvou týdnů se hned dvakrát podařilo strážníkům městské policie za pomoci pozorných občanů v centru města odhalit cizince vybírající podvodně peníze na zřejmě neexistující sbírky.

Městská policie apeluje na občany, aby velmi pozorně prověřovali dobrovolné sbírky a pečlivě uvážili, komu finančně přispívají. V případě podezření na neoprávněné jednání by měli bezodkladně informovat městskou nebo státní policii.  

"Ve čtvrtek 19. října jsme v podvečerních hodinách přijali oznámení, že na Velkém náměstí nějaká žena cizí národnosti požaduje příspěvek na nadaci pro postižené a neslyšící děti. Oznamovatel měl podezření, že se jedná o podvodnou sbírku, na kterou byla veřejnost upozorňována v médiích," říká Jaroslav Rapant z Městské policie Písek.  

"Na místo jsme vyslali hlídku a také nasměrovali kamery monitorovacího systému. Ženu odpovídající popisu zachytily kamery na Alšově náměstí, spolu s ní se tam pohybovala ještě jedna. Záznam z kamer odhalil, že zde zastavovaly procházející osoby, ukazovaly jim jakýsi dokument v deskách a něco po nich požadovaly. Hlídka posléze obě ženy zadržela v Ningrově ulici," dodává Jaroslav Rapant.  

Strážníci zjistili, že jde o Rumunky. Sbírka, ke které měly pouze okopírovaný papír s nadpisem "Certifikát regionální pro neslyšící a tělesně postižené lidi a pro chudé děti", nebyla povolena. "Oběma ženám bylo sděleno, že se výše uvedeným jednáním dopustily...
 

Klíčová slova: