Policisté varují před falešnými sbírkami

NOVA
-
moderátorka:
Na východě republiky se opět množí případy, kdy se skupinky cizinců vydávají za pracovníky dobročinných organizací a z lidí lákají peníze. Jednu takovou zadrželi policisté ve Zlíně. Podrobnosti přidává kolega Zdenek Čík.

Zdenek ČÍK, redaktor:
Cizinci s falešnou sbírkou na své potenciální oběti zásadně nemluví. Aby důvěřiví lidé nepoznali, že česky neumí ani slovo, zaštiťují se charitou pro hluchoněmé. Většinou postávají před nákupními centry a lidem ukazují třeba formulář, na kterém je velkými písmeny a špatnou češtinou napsáno Certifikát regionální pro neslyšící a tělesně postižené lidi a pro chudé děti chceme otevřít mezinárodní centrum, děkujeme. Věrohodnost archu má dodat třeba česká vlajka, symboly označující tělesně a sluchově postižené nebo logo zahraniční humanitární organizace. Čtyřiadvacetiletou ženu a sedmnáctiletého mladíka s kasičkami zadržela hlídka městské policie v centru Zlína. Hned jak ji výběrčí uviděli, formuláře roztrhali a zahodili. Strážníci pak ověřili jejich totožnost v databázi cizinecké policie a pokutovali je za přestupek. Podobné případy se ale objevují v řadě dalších měst. Podvodníkům se vesměs nepodaří prokázat škodu vyšší než pět tisíc korun, a tak se vyhnou trestnímu stíhání.

Pavel JANÍK, zástupce ředitele Městské policie Zlín:
Lidé by měli vědět, že každá sbírka má své předepsané náležitosti. Buď se vybírá do zapečetěné kasičky nebo by výběrčí měl být schopen prokázat se průkazkou, případně povolením.

Klíčová slova: