Pečovatelská služba

Radiožurnál
-

Jiří CHUM, moderátor
Pečovatelka Irena Reslerová pomáhá mentálně hendikepovaným obyvatelům domova Žampach na Orlickoústecku. Často se k ní hrdě hlásí a to jí hned zvedne náladu. Jinak se v domově stará o těžké případy, lidem trpícím vážnou autistickou poruchou, ale pomáhá ráda, i když to někdy stojí hodně sil. Přesto by práci neměnila. Jak uslyšíte právě teď v dalším dílem našeho seriálu v 8:50.

Ondřej WOLF, redaktor
Tohle je zvonkohra, jeden z interaktivních přírodních prvků na místě, které mu tady v domově říkají Smyslový park. Nejrůznější zvukové a hmatové efekty pomáhají zabavit klienty a terapeutické účinky mají prý i na pečovatele.

 Irena, pečovatelka
Sami, sami vnímají ten zvuk a a dokážou se naladit úplně na jinou notu.

Ondřej WOLF, redaktor
Padesátnice paní Irena slouží 12 hodinové směny a je ráda, když si sem do stínu stromů i s chovanci může zajít odpočinout. Je tu k dispozici mimo jiné taky trampolína, bylinková zahrádka a fontána na pitnou vodu.

 Irena, pečovatelka
No, já si odpočinu, protože já klidně s nima vlezu i do té trampolíny a zaskáču si s nima a oni jsou rádi, že i ten pracovník se jim věnuje, jo že vlastně tam nemusejí být sami a ten pracovník s nima i dokáže blbnout.

Ondřej WOLF, redaktor
V sociálních službách pracuje tahle matka dvou dospělých synů už dlouhé roky. Před 12 lety nastal v jejím životě zlom, nechce o něm mluvit. Byl ale podle ní tím, co jí přivedlo k téhle profesi. Dálkově začala svůj obor i studovat, a dotáhla to až k magisterskému diplomu.

 Irena, pečovatelka
Těším se do práce, protože vždycky, když vím, jakýho klienta budu mít, tak si připravím vlastně ten program na ten den a děláte si s ním tu aktivitu, jako myslíte, že pro toho klienta bude nejlepší.

 Pepa
Irenko.

 Irena, pečovatelka
Ahoj Pepo, ahoj.

Ondřej WOLF, redaktor
Tady v domově Žampach pracuje Irena Reslerová od roku 2017. Nastoupila sem do nově otevřené pobytové služby s pětilůžkovou kapacitou pro autistické klienty ve věku od 7 do 26 let.

 Irena, pečovatelka
Třeba klient vůbec nám neřekne nic, vydává skřeky, když ho něco rozčílí hodně, to už poznáte na očích, tak má afekty.

Ondřej WOLF, redaktor
Pečovatelka to na sobě nedává znát, ale připouští, že občas bývá z práce unavená. Ráda proto běhá a cvičí, relaxuje a udržuje se v kondici a jak dodává, oporu má ve skvělé rodině.

 Irena, pečovatelka
Mám bezvadnýho manžela, že jo on si vlastně, on mně pomáhá hodně a kluci jsou taky, takže zadám úkoly někdy.

Ondřej WOLF, redaktor
Ústav pro mentálně hendikepované funguje z velké části v areálu bývalého zámku s arboretem. Místo je opravené a veřejně přístupné. Klienti se tak tady můžou každý den potkávat se zdravými lidmi. Ze Žampachu na Orlickoústecku Ondřej Wolf, Radiožurnál.

Klíčová slova: