Paraple získá z aukce 1,3 milionu korun

Velkoformátový obraz Jana Zrzavého Kalvárie v Locronanu II. se na nedělní aukci Galerie Kodl v Praze prodal za 17,4 milionu korun včetně aukční přirážky, což je autorův tuzemský rekord. Vyvolávací cena díla byla šest milionů korun. Médiím to za organizátory aukce sdělila Terezie Kaslová. Nejdražším dílem Jana Zrzavého prodaném na tuzemských aukcích byl dosud obraz Fantastická krajina, za který loni nový majitel zaplatil 14,4 milionu korun.

"Kalvárie v Locronanu II. je znovuobjevená práce reprezentující závěr autorova takzvaného bretaňského období, jehož prostřednictvím se Zrzavý podle odborníků melancholicky rozloučil s milovaným místem. Na rubu obrazu se zachovaly i vlastnoručně psané instrukce ohledně uchovávání a restaurování díla.

Velkému zájmu se těšil Pohled na Národní divadlo od Mánesa
Obraz Zátiší s vázou a kyticí Antonína Procházky se na nedělní aukci prodal za 10,8 milionu korun, vyvolávací cena byla osm milionů. Procházkovým maximem dosaženým v Česku tak zůstává obraz Třešňový květ, který se před dvěma lety prodal za 13,4 milionu korun včetně přirážky.Velkému zájmu se těšil i Pohled na Národní divadlo od Mánesa od Václava Špály, jehož cena se vyšplhala z 4,8 milionu na 9,6 milionu korun.

Hranici pěti milionů překonalo i kubistické Zátiší s dýmkou a sklenicí od Emila Filly, které bylo vydraženo za 6,72 milionu korun, Slavíčkův obraz Po dešti, jenž se prodal za 7,5 milionu, a artificiální plátno z pařížské periody Františka Foltýna Kompozice za 8,2 milionu korun, což je rovněž nový autorský rekord.
Jedná se druhou nejúspěšnější aukci v historii
Galerie KODL nabídla na nedělní aukci více než 250 uměleckých děl z období od 19. století po současnost. "Vyvolávací částka 110 milionů korun byla navýšena takřka na 200 milionů. Prodalo se 98 procent položek. Jedná se tak o druhou nejúspěšnější aukci v...

Klíčová slova: