Onkologie v Přerově otevřela nové prostory, plánuje i chemoterapii

Nemocných rakovinou v posledních letech přibývá. V Přerově, kde je pacientů s touto závažnou diagnózou rok od roku více, dnes ale chybí systematická onkologická léčba.

"Po odchodu jediného specialisty na Přerovsku Lubomíra Skopala, který se ještě do loňského roku staral o stovky pacientů, vzniklo vakuum.
A to se nyní snaží zaplnit přerovská nemocnice otevřením plnohodnotné onkologické ambulance.
"Poté, co se letos v únoru uzavřela privátní ambulance Lubomíra Skopala, převzala péči o zhruba šest tisíc pacientů z Přerova a okolí Fakultní nemocnice v Olomouci," připomněl Jiří Ševčík, který je pověřen řízením přerovské nemocnice.

Zejména staří lidé ale dojížděním do krajského města trpěli, a proto se nemocnice snažila hledat cestu, jak pacientům pomoci.
"Zánik jediného onkologického pracoviště v regionu znamenal vážný problém i pro naše pacienty. Hned v únoru nám ale vyšlo vstříc pracoviště radiační onkologie prostějovské nemocnice a mohli jsme tak péči poskytovat nejprve jeden, a poté dva dny v týdnu," zmínil.
Nyní je onkologická ambulance pacientům k dispozici od pondělí do pátku.
Investice do stavebních úprav, které zpříjemnily zázemí, se pohybovala kolem částky dvě stě tisíc korun.
"Ambulance zajišťuje kontroly pacientů, vyšetřování případných komplikací, zobrazovací metody - to znamená rentgen, CT, magnetickou rezonanci, laboratorní vyšetření, předepsání léčiv nebo doporučení k operačnímu výkonu. To všechno tady je, ale to, co chceme rozšířit, je aplikace chemoterapie, což znamená vybudování infuzního stacionáře...
 

Klíčová slova: