Ohrožení diabetici

TV Barrandov
-
Petra KVĚTOVÁ PŠENIČNÁ, moderátorka:
Za nejděsivější diagnózu dnes lidé většinou považují rakovinu. Je to ale srdce, které nás zabíjí nejčastěji a to už klidně už kolem čtyřicítky.

René HNILIČKA, moderátor:
Dnešní Světový den srdce apeluje především na diabetiky. Těm hrozí infarkt až třikrát častěji. Smířit se s tím ale rozhodně nemusejí. Teď mají navíc možnost podstoupit léčbu, která toto riziko sníží až o pětinu.

Eva SKALICKÁ, redaktorka:
Paní Eva má cukrovku od roku 2011. Že je diabetička ale zjistila úplnou náhodou, když musela na operaci.

paní Eva:
To mi vlastně bylo třicet sedm let a na příjmu mi pan doktor odebral krev, že jo, klasicky změřil glykémii a řekl mi, že jsem diabetik. Já jsem mu tvrdila, že nejsem diabetik, on mi opět tvrdil, že jsem diabetik.

Eva SKALICKÁ, redaktorka:
A rázem měla paní Eva o diagnózu navíc a byl to prý nesmírný šok. V rodině totiž nikdy nikdo cukrovku neměl.

paní Eva:
Zjistila jsem, jak jsem k tý cukrovce přišla vlastně, že jsem si jí vypěstovala nezdravým životním stylem stresem v práci.

Eva SKALICKÁ, redaktorka:
Cukrovka nebolí a její příznaky nemusejí obtěžovat. Eva prý tehdy jen výrazně zhubla.

paní Eva:
Jenže to víte, ženská, já jsem byla ráda, že jo.

Eva SKALICKÁ, redaktorka:
Nebezpečí cukrovky ale spočívá hlavně v tom, že se málokdy objevuje samostatně. Diabetiky trápí kromě vysokého tlaku i hladina cholesterolu, nebo obezita. I proto jim hrozí třikrát častěji infarkt a čtyřikrát častěji mrtvice. Paní Eva prodělala srdeční příhodu v roce 2014. Od té doby má srdeční vadu ve formě ucpané srdeční cévy. Dnes se takovým následkům můžete vyhnout a to díky léčbě, založené GLP-1 a gonistech.

Martin HALUZÍK, IKEM, Endokrinologický ústav Praha:
Ty léky už jsme měli na trhu několik let, ale teprve v loňském roce úplně definitivně doběhly výsledky jedné velké studie.

Eva SKALICKÁ, redaktorka:
Na té se profesor Haluzík do konce podílel. Prokazuje, že tyto léky, což je výjimka mezi léky na cukrovku, dokáží snížit i kardiovaskulární riziko a to až o dvaadvacet procent.

Martin HALUZÍK, IKEM, Endokrinologický ústav Praha:
Důležité kromě správných léků, udržovat zdravý životní styl, to znamená nepřejídat se, mít pravidelnou fyzickou a aktivitu a především nekouřit.

Eva SKALICKÁ, redaktorka:
To ostatně platí i u zdravých lidí, nicméně s cukrovkou druhého typu, která převládá, se léčí přes osm set tisíc Čechů a stále častěji se bohužel týká i mladších ročníků.

paní Eva:
U nás v domě byla paní, ta si cukrovku neléčila, už je bohužel po smrti.

Eva SKALICKÁ, redaktorka:
Vemte si tedy rady lékařů k srdci. Pro Televizi Barrandov - Eva Skalická.

Klíčová slova: