Odhoďte brýle: Přídavné nitrooční čočky pomáhají tam, kam laser nedosáhne

Říká se, že jednou sám vidět je lepší než stokrát slyšet. I silných brýlí se lze díky nitrooční operaci zbavit během několika minut. Ve srovnání s dlouholetými výdaji na brýle či čočky je zákrok dokonce efektivnější investicí. V mnoha případech však nestačí pouze ten "běžný" laserový, ale dioptrie je nutné korigovat implantací nitroočních čoček.

Kolem šesti milionů Čechů, tedy zhruba dvě třetiny naší populace, potřebuje korekci zraku. Pokud nepomáhají zrakovou vadu zcela korigovat brýle či kontaktní čočky a laserová operace nepřichází v úvahu, existuje ještě další řešení: implantace speciálních "přídavných" nitroočních čoček zvaných ICL. Při laserové operaci platí, že čím více dioptrií pacient má, tím větší množství rohovkové tkáně musí chirurg během zákroku pomocí laseru odstranit.

Dnes už jde téměř všechno

 

Jenže dioptrií mají někteří pacienti tolik, že by rohovkové tkáně muselo být odstraněno takové množství, že jí v oku nezůstane dostatek. V takové situaci, ale i v případě přirozeně až příliš tenké rohovky lékaři doporučují právě implantaci těchto speciálních nitroočních čoček. Ty, stejně jako laserová operace, korigují krátkozrakost, dalekozrakost i...

 

Klíčová slova: