Obezita a oči

ČRo - Středočeský kraj
-
Patrik ROZEHNAL, moderátor:
Ano, paní doktorka vás určitě ráda pozdraví, dobrý den.

MUDr. Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka:
Dobrý den. To je témíčko, oči, to je velmi důležité téma zdánlivě s hubnutím nesouvisí, ale souvisí.

Patrik ROZEHNAL, moderátor:
Tak, jak moc souvisí, co vlastně oči umí, neumí podle toho, co mu, co mu jako orgánu dodáváme, o tom všem budeme mluvit a ptát se za vás bude Patrik Rozehnal, ale ptát se budete moci i vy, tak se připravujte na dotazy, až dojde na telefony, můžete je klást přímo do vysílání i vy. Prostě se na to dneska pořádně koukneme.

MUDr. Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka:
Tak, tak.

Patrik ROZEHNAL, moderátor:
Hezké dopoledne ve vysílání Českého rozhlasu Region přeje Patrik Rozehnal, se mnou ve studiu v seriálu Hubněte zdravě i doktorka Kateřina Cajthamlová a téma, které jsme si dnes dali je obezita a oči. Tak obezitu známe, oči možná tolik ne, tak nám je představí teď paní doktorka.

MUDr. Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka:
Tak, já bych chtěla nejdřív říct, že zrak je náš úplně nejdůležitější orgán. My jím přijímáme 70 % našich smyslových vjemů, to znamená je to obrovské množství, a když si vezmete, že vlastně mimoslovní komunikace, to znamená ne to, co někdo říká, ale to, co my vidíme, že k tomu dělá, to je vlastně 75 % informace o tom, jestli nám ten člověk lže, jestli to myslí vážně, jestli nás nějakým způsobem nechce oblafnout nebo jestli nás miluje, tak si uvědomíme jak je oko důležité. Přitom je malilinkaté, ono má vlastně jenom 2,5 centimetru, tedy přesně 24,5 milimetru a tady je nejlépe vidět ...

Patrik ROZEHNAL, moderátor:
To má každý oko úplně stejné?

MUDr. Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka:
Skoro.

Patrik ROZEHNAL, moderátor:
I když navenek někdo si říká ten má velké oči, ten má malé.

MUDr. Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka:
To je velikost lebky a to, jak je víc nebo méně takzvaného retrobulbárního tuku, to znamená tuku, který je za očnicí, to znamená oči mohou být vystouplé, mohou být zanořené, záleží na oční štěrbině, na tvaru oční štěrbiny, to jsou všechno svaly, které jsou okolo, ale tady je nejlépe vidět jak vlastně čeho moc škodí a když je něčeho málo i moc, tak je to špatně, protože krátkozrakost, to znamená, když se nám nezobrazuje vlastně správně na sítnici obraz, tak tam je oko delší, čili stačí, aby bylo třeba 25 milimetrů a jsme poměrně významně krátkozrací a zase dalekozrakost, tam je to oko trošku kratší a je to zase zobrazuje se nám obraz za sítnicí a zas nevidíme.

Patrik ROZEHNAL, moderátor:
A je to generické, že nám prostě ta genetika předá informaci, že to oko budeme mít větší, tudíž si přineseme do života právě tuhle vadu?

MUDr. Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka:
Co se týče krátkozrakosti, tak tam ta genetická, genetický podklad je veliký, to znamená pokud máme oba rodiče krátkozraké, tak je vysoce pravděpodobné, že budeme krátkozrací. Tím, že očíčko je vlastně už u dětí zhruba veliké tak, jak bude jednou, tak novorozenci jsou přirozeně krátkozrací, to oko je jakoby větší na to, jak to dítě kouká. Další, co potřebujeme, jsou zdravé oční svaly, které nám umožňují vlastně různým způsobem zaostřovat, potřebujeme mít průzračnou čočku oční, která v tom oku je, a ta vlastně nám umožňuje různým způsobem adaptovat vzdálenost, to znamená, že vidíme na dálku nebo na blízko, ta čočka má mohutnost 20 dioptrií, to znamená pokud ji nemáme, tak vlastně jsme strašným způsobem dalekozrací. Další, co potřebujeme, je zdravá sítnice. Sítnice je část nervového systému, takové ty poruchy zraku, které jsou vrozené, tak se často týkají právě poruchy této části oka, to znamená, že vlastně ten nervový systém správným způsobem nefunguje. My máme asi 1,2 milionu nervových vláken, které ze sítnice jdou do mozku, jde to celé očním nervem. Pokud je oční nerv nějak poškozen, protože on vlastně se pohybuje blízko hypofýzy, čili u nádorů hypofýzy může dojít k postižení očního nervu nebo ten nerv může degenerovat, vlastně sítnice je část nervového systému viditelná při vyšetření okem. Tam jsou cévy, které se chovají stejně jako cévy v našem centrálním nervovém systému. No, a potom máme zorničku, to je to, co vidíme, ta duhovka, ta je vlastně v té průhledné části oka, protože to bílé bělima je neprůhledné a ta jediná přední část, rohovka je průhledná. Zase rohovka může být poraněná a v tu ránu se na ni mohou dělat jizvy, prostě oko je velmi citlivý orgán a vzhledem k tomu jak je pro nás důležité, tak si ho musíme chránit.

Patrik ROZEHNAL, moderátor:
A jak, o tom budeme mluvit právě dnes v našem pořadu.

Patrik ROZEHNAL, moderátor:
Společnost vám dělá pořad Hubněte zdravě v tuto chvíli, to znamená, že ve studiu je se mnou s Patrikem Rozehnalem doktorka Kateřina Cajthamlová a povídáme si očích. Tedy mluvili jsme o tom z čeho se skládají, ale teď třeba i o tom jak si vlastně oči chránit, paní doktorko?

MUDr. Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka:
Tak, to, co velice nutně musíme chránit, tak to je vlastně to oko jako celek. Něco chránit můžeme, s něčím mnoho neuděláme. My jsme se ještě nebavili o tom, co vlastně v tom oku vidí, to jsou vlastně takzvané fotoreceptory, které to všichni známe, jsou tyčinky, které jsou pro černobílé vidění a čípky, které jsou pro barevné vidění. Těch tyčinek je zhruba 140 milionů, těch čípku je zhruba 6 milionů, to znamená je jich méně. Nejostřejší místo vidění je takzvaná žlutá skvrna, to je pouhých 2 milimetry čtvereční, na kterých je 200 tisíc světločivných buněk, to znamená je to obrovské množství na malé ploše.

Patrik ROZEHNAL, moderátor:
jak to funguje, to je třeba jako u fotoaparátu, který se zaměří v tom středu a tam zaostřuje a je to podobné?

MUDr. Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka:
Je to místo nejostřejšího vidění.

Patrik ROZEHNAL, moderátor:
Kde ho máme?

MUDr. Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka:
Máme ho na sítnici vzadu a každé oko ho má trošičku jako mimo centrum, to znamená jakoby vnější strana sítnice a tam je taková prohlubeň maličká a v tom jsou nahromaděny tyhle buňky.

Patrik ROZEHNAL, moderátor:
Znamená to, že když se díváme dopředu, tak nejostřeji vidíme druhou stranou?

MUDr. Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka:
Trošilinku, no, ono většinou jako vidíme oběma očima a vidíme prostorově. Jestlipak víte v jaké vzdálenosti vlastně se nám stýká to jak vidí obě oči?

Patrik ROZEHNAL, moderátor:
Tak tohle jako jednu z mála věcí z biologie si pamatuju, a teď, jestli si to dobře pamatuju, tedy ze základní školy, kdy nám paní profesorka říkala, že je to takzvaný blízký bod, kde se kříží vlastně ze strany, 25 centimetrů od nás se překříží ty stránky a díky tomu vidíme prostorově.

MUDr. Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka:
Přesně tak, a když my se díváme v těch 25 centimetrech, tak vlastně naše vidění je v tom místě nejostřejšího vidění.

Patrik ROZEHNAL, moderátor:
Kdybychom si dali čtivo blíž, tak vlastně vidíme rozmazaně už nezaostříme.

MUDr. Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka:
Vidíme rozmazaně a nezaostříme a nebo vidíme jedním okem, to je takzvané monokulární vidění. Tohle to místo nejostřejšího vidění ta žlutá skvrna se latinsky jmenuje macula lutea a já to říkám proto, že jedna z příčin slepoty je takzvaná makulární degenerace, která bohužel je dědičná, to znamená její příčinu příliš neznáme a část je genetická, ale můžeme si vlastně degeneraci způsobit tím, že máme nedostatečnou ochranu očí před sluncem. Tady je přesně to, že všeho moc škodí, protože očím škodí i když jsme v úplné tmě, tam můžeme oslepnout, i když jsme neustále na slunci a díváme se do slunce a nemáme brýle. To znamená tahle ta ostrá vlastně nejostřejší místo vidění je slunečním světlem velmi poškozené. Další, čím se tohle to vidění velmi poškozuje, je modré světlo, které jde z obrazovek, to znamená my bychom měli minimalizovat pobyt, při kterém tedy něco děláme na počítači, protože to může vést k makulární degeneraci, která vede k neléčitelné slepotě, to je na tom to nejhorší.

Patrik ROZEHNAL, moderátor:
Dá se to něčím trošku kompenzovat, že pohledem uhneme třeba do zelené, která uklidňuje nebo tak?

MUDr. Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka:
My můžeme nosit speciální brýle, které mají žlutý filtr, který vlastně trošičku omezuje tohle to negativní působení, ale ono přece jenom my máme řekněme internet v té velké míře od roku 91, což ještě není ještě ani 20 let, takže vlastně těch zkušeností je málo. Zejména bych varovala před tím, abychom malé děti nechávali sedět před obrazovkou. Trošku méně je to nebezpečné u televize, protože ta je přece jenom dál, ale bohužel ten monitor počítače nebo různé ty tablety máme velmi blízko a to oko poškozují velmi mnoho. Další, co oko poškozuje, to tedy nesouvisí s obezitou, ale poškozuje oko strašně moc i tuhle tu žlutou skvrnu i sítnici i cévy oka i čočku je kouření.

Patrik ROZEHNAL, moderátor:
Říká doktorka Kateřina Cajthamlová. Jestli špatně vidíte, máte problémy s očima, tak se ptejte třeba paní doktorka poradí a já doufám, že ano. Linka k nám sem do studia ta telefonní je 221553777 a ptát se můžete i teď.

Patrik ROZEHNAL, moderátor:
No, a máme tu seriál Hubněte zdravě s doktorkou Kateřinou Cajthamlovou a s vašimi dotazy, tady je první telefonní dobrý den.

MUDr. Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka:
Dobrý den.

osoba:
Dobré dopoledne, tady Lenka Kladno. Já nejprve jaksi řeknu, že k vám budu mluvit z pozice toho, že sama jsem nevidomá. Sice jsem oslepla z jiných důvodů, než o kterých jste vy, paní doktorko, hovořila, ale velice mě zaujalo to, co říkáte o počítači a co se všeobecně nebo dost často se o tom hovoří, že vysedávání u počítače jak škodí, jak to není dobré, ale teď mi řekněte jak to řešit, protože ať se podíváte nebo ať posloucháte co chcete zprávy v rádiu, dřív byly půlhodinové, dnes je máte večerní hlavní zprávy pětiminutové s tím, že chcete-li vědět víc, podívejte se na internet na naše webové stránky.

MUDr. Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka:
Já to nedělám.

osoba:
V televizi totéž a to samé dětské hry jako soutěže a tohle, všechno vlastně už od dětského věku, bohužel i v těch školách je nutí být na počítačích. Tady by to přeci chtělo jinou cestu, nebo takhle se do budoucna vychovají lidé, kteří jsou odsouzeni k slepotě ale hromadně.

MUDr. Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka:
Máte úplnou pravdu, proto o tom hovořím, protože mně se tenhle trend vůbec nelíbí, ale to, co můžeme určitě udělat, když už tedy některé věci jsou jenom na počítači třeba s těmi dětmi, tak jako musej pracovat s tím počítačem, tak ale ty úkoly a všechno stihnou za hodinu, už nemusí být na sociálních sítích, už si nemusí upravovat fotografie tímhle tím způsobem, už nemusí vyhledávat nějaké zábavné věci na počítači, nemusí koukat na televizi, opravdu jako nemusíme to dělat. To, že se někdo rozhodne, že to dělat chce a že podstupuje riziko oslepnutí, to už se nedá nic dělat. Já jsem tady v mezidobí vyprávěla Patrikovi, že my teď budeme jako lékaři mít eRecepty, takže my nebudeme prostě moci vyplňovat recepty jinak než přes počítač, čili i nás se to týká. ale to, co dělat nemusíme, to znamená nemusíme opravdu ve virtuální realitě trávit celý svůj čas i kvůli těm očím, takže to bychom dělat neměli.

osoba:
A myslím si, že by právě to chtělo, já jsem vám velice vděčná za to, že vlastně vy takhle jednáte, tohle i říkáte a je to tak, ale asi by to chtělo i odněkud z těch, já nechci říkat přímo z vyšších míst, ale prostě z těch míst třeba přímo těch rozhlasových, proč prostě, rozhlas je tu přeci od toho, aby říkal, aby mluvil, aby hovořil a ne proto, aby odkazoval lidi na počítač.

MUDr. Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka:
Je to pravda určitě ano, já si myslím, že naše generace, já jsem ročník 62, to znamená já jsem jakoby přesně ta skupina, pro kterou třeba rozhlas Dvojka nebo region vysílá, takže já na to nereaguju, já nepotřebuju vědět víc, mně stačí pětiminutové zprávy.

Patrik ROZEHNAL, moderátor:
Já myslím, že bychom měli nabídnout tu možnost, že pokud někdo chce informaci, která je pro něj hodně důležitá a nabízíme ji ve větším množství někde na webu, může se tam podívat, je to jeho volba, pokud splní třeba to časové omezení pro dospělé, hodinu, ale musí si to každý z nás rozhodnout, kterou část, čemu věnuje, abychom netrávili ten čas zbytečně na té síti.

MUDr. Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka:
A já teda využiji toho, že vy vlastně jste nevidomá, to znamená, vy z toho počítače jak ty informace dostanete?

osoba:
Já mám ozvučení počítače.

MUDr. Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka:
No vidíte, a to je možná cesta, to znamená, kdyby si i vidoucí lidé pořídili to, že budou mít ozvučení počítače, tak se mohou tomuto vyhnout. Já jenom chci upozornit, že medicína vlastně je trošku ve zpoždění za technologiemi, to znamená v dřívějších dobách se rentgenovaly těhotné ženy, ještě se nevědělo, že se tím poškozuje plod, to znamená my máme vždycky nejdřív technologii a ta první generace je zkušební jak to poškozuje zdraví. Bohužel je to tak.

Patrik ROZEHNAL, moderátor:
Děkujeme moc, Lenko, za tenhle postřeh, za vyprávění. Mějte se hezky.

osoba:
Já taky děkuju, přeji hodně zdraví vám všem a příjemné dny. Na slyšenou.

MUDr. Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka:
Děkujeme, díky.

Patrik ROZEHNAL, moderátor:
Vysíláme s vámi s vašimi dotazy na téma oči, jak se o ně starat, co dělat, když neslouží tak, jak by měly, i když to sami tušíte. Dostaneme se snad i k potravinám, které pomohou zrak zlepšit, ale dostaneme se k dalšímu dotazu. Teď volá, kdo, do Hubněte zdravě doktorce Cajthamlové?

osoba:
Dana z Příbrami, dobrý den.

MUDr. Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka:
Dobrý den.

osoba:
Já jsem chtěla reagovat, dobrý den, na ten počítač, že spousta starších lidí vůbec s počítačem neumí nebo ani nemá možnost přístup na počítač.

MUDr. Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka:
Bohu díky.

osoba:
A já mám, ale já mám svůj jako dotaz ohledně očí. Já jsem diabetička teda druhýho stupně, chodím pravidelně každý rok na vyšetření očí a pořád jako mi tvrdí, že je mám v pořádku, ale přitom já už delší dobu trpím pořád tlakem v očích, prostě někdy vidím hůř, někdy vidím líp, tak co s tím, čím to může být?

MUDr. Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka:
Tak, pokud máte dobrou zrakovou ostrost a nemáte žádné změny na sítnici, protože to je to, co váš lékař vzhledem k diabetu, protože existuje diabetická neuropatie, která se týká i sítnice, tak to váš lékař kontroluje, to máte v pořádku evidentně, ale problém může být ve svalech očních.

osoba:
v čem?

MUDr. Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka:
Oční svaly, to jsou, my máme okohybné svaly, které vlastně pomáhají zaostřovat plus zornička má v sobě rovněž svaly, a ta zornička podle toho kolik propouští světla dovnitř, tak podle toho my vlastně vidíme. Čili například pokud u toho lékaře jsou standardní světelné podmínky, to vyšetření trvá relativně krátkou dobu, ta zraková ostrost se vyšetřuje teď už přístrojově, což trvá zhruba 30 vteřin, to znamená za tu dobu vy vlastně ta zraková únava se neprojeví. Ale pokud doma třeba se špatně vyspíte nebo máte trošičku jiné světelné podmínky než má lékař v ordinaci nebo dlouho koukáte právě buď do počítače nebo do knížky nebo vaříte nebo nějakým způsobem namáháte oči a také, pokud máte nějaké potíže s krční páteří, tak se může horšit zrak, jo, a ten zrak se horší v průběhu dne různým způsobem. Takže třeba ráno může nějakou chvilku trvat než se rozkoukáte a potom už odpoledne nebo k večeru se může zraková ostrost zhoršit právě vinou námahy krční páteře nebo těch okohybných svalů.

osoba:
Aha, takže takhle.

Patrik ROZEHNAL, moderátor:
Je nějaké cvičení na to, abychom jim dopřáli?

MUDr. Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka:
Je, samozřejmě cvičení na uvolňování krční páteře může hodně pomoci a potom cvičení na zrakovou ostrost, to je vlastně, že se díváme do zelena a díváme se jakoby do dálky a potom zaostřujeme, pak jsou různé cviky, to se teda omlouvám, teď řeknu, můžete podívat na internetu, což bych si dala facku teda, ale bohužel je to tak, a tam jsou cvičení na zrakovou ostrost, to je různé kroucení očima, různé napínání, koukání třeba na špičku nosu.

Patrik ROZEHNAL, moderátor:
Když paní nemá přístup na internet, poradí i oční lékař s těmi cviky, ví o tom?

MUDr. Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka:
Určitě oční lékař, ví o tom a poradí, doufám, že i mají ještě stále nějakou brožurku, no, ale jsme právě v tom internetovém věku, takže jako bych asi doporučila třeba vnoučátka ať vám to vytisknou z toho internetu a vy můžete cvičit.

osoba:
A já jako bych já přístup na internet mám, já s ním i pracuju občas, ale prostě jako mluvím o tom, že většina ...

MUDr. Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka:
Máte pravdu, ano.

Patrik ROZEHNAL, moderátor:
Mě zaujalo to, že se říká uklidňující zelená, že opravdu funguje na oční svaly.

MUDr. Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka:
Je to pravda.

Patrik ROZEHNAL, moderátor:
Navíc mě těší ...

osoba:
Na něco zelenýho se dívat intenzivně?

MUDr. Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka:
Dívat se do dálky do zeleně hodně, ta zelená barva výrazným způsobem pomáhá zrakové ostrosti a dívat se do dálky a střídat. My se teď díváme v civilizaci strašně pořád do blízka a do dálky se prakticky už nedíváme a ono to ty oči šíleným způsobem namáhá, protože ony neustále musejí zaostřovat. Čili dívat se do dálku, opravdu jako do dálky a pokud se budete dívat do nebe, tak prosím brýle sluneční.

osoba:
No, ani nemůžu právě kvůli tý krční páteři, jak zvednu hlavu, tak se mi točí hlava.

MUDr. Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka:
Takže do dálky stačí.

Patrik ROZEHNAL, moderátor:
Tak děkujeme moc, mějte se pěkně, děkujeme za dotaz.

MUDr. Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka:
Díky, na shledanou.

Patrik ROZEHNAL, moderátor:
Mě navíc těší, že jako rádio, které radí jak se dívat a odpočívat s očima, tak máme krásné logo, paní doktorko.

MUDr. Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka:
Ano, je to pravda, zelené logo je to tak.

Patrik ROZEHNAL, moderátor:
Barveně, máme zelené. A ve studiu taky zelený stůl. Další dotazy od vás mohou přijít díky telefonní lince 221553777, a to dnešní téma je oči a taky obezita, postava i k tomu se ještě dostaneme s doktorkou Kateřinou Cajthamlovou.

Patrik ROZEHNAL, moderátor:
A ptejte se, dnes máme téma oči všechno, co s nimi souvisí, samozřejmě i naše postava, jídelníček, i k tomu se dostaneme, ale máme další dotaz, další posluchačku na telefonu. Dobrý den.

MUDr. Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka:
Dobrý den.

osoba:
Můžu mluvit? Dobrý den. Paní doktorko, chci se zeptat, často se mi stává, že mi teďko v poslední době praskají žilky v oku, to oko se zaleje krví. Stalo se mi to teďko v nejbližší době potřetí od července potom znova v září. To oko jako trošku u tý spojivky trošku jako ta spojivka se trošku nadráždí a potom to jako praskne a zaleje, trvá to 5 dní třeba. Byla jsem zrovna shodou okolností v červnu na oční prohlídce, oni mně vyšetřili oči, napsali mi teda i brýle, vidím celkem doopravdy dobře, přečtu i z novin. Je mi 70. Beru na tlak Teneloc a Sorvastu. A pořád jsem v kontaktu každých půl roku s interním lékařem, s kterým jsem celkem dobře spokojená, no, a ten mně řekl, že jako to může být teda, že neví, no, tak mě napsal Ascorutin, ale já jsem ho kdysi brávala, ale neměla jsem tyhle problémy a normálně mně začalo téct z nosu krev. Takže se toho bojím a neberu ho. Zřejmě je tam nějakej opačněj ...

MUDr. Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka:
Rozumím, určitě ne, určitě ne, to byla koincidence neboli souvislost dvou příznaků, které spolu vlastně nesouvisí, to znamená Ascorutin je lék, který obsahuje rutin, to je ta hlavní složka, která chrání cévy před praskáním. Vzhledem k vašemu věku, vy už máte aterosklerózu, ateroskleróza se týká těch větších tepen, ale může se týkat i kapilár, to jsou ty drobné tepny, tepénky nebo ty nejjemnější vlásečnice, které jsou i ve spojivce. Horší se vlastně pevnost cévní stěny, čili to krvácení z nosu byl zřejmě první příznak začínajícího vysokého krevního tlaku, to bývá nejčastěji, že začne krvácet z nosu, ještě ten krevní tlak není příliš vysoký, ale to krvácení z nosu se už může objevit, to znamená jestli třeba vám krvácelo z nosu vinou vysokého krevního tlaku, tak ale díky tomu, že jste brala Ascorutin, tak vám nepraskaly cévky v očích. Já nevím, jestli tomu rozumíte teď, jak to říkám?

osoba:
Rozumím, mně se to stalo, rozumím, teď v poslední době, předtím jsem to neměla.

MUDr. Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka:
Neberete už ale Ascorutin, už neberete Ascorutin.

osoba:
Ale já se ho dost bojím, takže co mi radíte?

MUDr. Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka:
Pokud se bojíte nějakého léku, tak nemá cenu ho brát, pak se musíte smířit s obtížemi, které působí praskáním těch cévek s tím, že já bych ale doporučila, abyste vlastně se znovu poradila s očním lékařem, jestli nemůžete nějakým způsobem třeba koupat oči v nějakém roztoku, který nějakým způsobem zlepší, zlepší, aby nebylo to oko suché, protože to praskání cévek se někdy děje víc, když je to oko vyschlé.

osoba:
Ano, to jsem zapomněla, že jsem vás přerušila, paní doktorka mi řekla, že mám celkem suché oči.

MUDr. Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka:
No vidíte.

osoba:
A napsala jenom Ocutein abych jenom brala a tak dále.

MUDr. Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka:
Lutein je vlastně spíš na podpoření zrakové ostrosti, o tom budeme hovořit, lutein chrání žlutou skvrnu, ale co se týče, co se týče spojivky, tak tam je potřeba, abyste chránila spojivku přes vyschnutím ve vyšším věku. Je to pitný režim, to je jedna věc a aplikace různých kapiček do očí, které vlastně zvlhčují spojivku a zabrání jejímu vysychání. Čili zkusila bych nejdřív tohle to, zkusila bych chránit oči brýlemi a v případě, že tedy ten krevní tlak je teďko v pořádku, tak já bych zkusila pokus Ascorutinem jenom krátkodobě, třeba nižší dávky, abyste se tolik nebála a zjistit, jestli to praskání bude menší, ale asi bez Ascorutinu to praskání prostě bude bohužel.

Patrik ROZEHNAL, moderátor:
Taková je tedy naše rada, moc děkujeme za tenhle dotaz.

MUDr. Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka:
Děkujeme.

Patrik ROZEHNAL, moderátor:
A mějte se pěkně, na slyšenou.

osoba:
Děkuju moc, paní doktorko, na shledanou.

MUDr. Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka:
Na slyšenou.

Patrik ROZEHNAL, moderátor:
Telefonní linka 221553777, téma oči a hostem je doktorka Kateřina Cajthamlová.

Patrik ROZEHNAL, moderátor:
Český rozhlas Region posloucháte a radí v něm ve vysílání doktorka Kateřina Cajthamlová, je tu seriál Hubněte zdravě a téma oči, další dotaz po telefonu. Dobrý den.

MUDr. Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka:
Dobrý den.

osoba:
Dobrý den. Paní doktorko, já k vám mám takovou velkou prosbu. Jsem po operaci šedého zákalu asi 3 roky, ale aby to nebylo málo, tak mám ještě zelený zákal a co je daleko horší, že do dálky mám dvojí vidění. Paní doktorka moje oční lékařka mi sledujete tedy pravidelně tlak v očích, který mívám mezi 17 a 18 těch hodnot, já nevím, co to jsou za hodnoty.

MUDr. Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka:
Ano.

osoba:
No, a jinak říká, že se s tím mnoho nedá nic dělat. Zrovna včera jsem byla na perimetru, ty hodnoty mi říká, které jsem měla asi před rokem, protože ten perimetr nedělá pravidelně, se nezměnily, ale ...

MUDr. Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka:
To je moc dobře.

osoba:
Ale nezměnily, ale i ta sítnice asi je, já nevím, jestli je slabá nebo jestli je naprasklá, to nedokážu říct, ale ...

MUDr. Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka:
To asi není, to by paní doktorka zjistila a už by s tím něco dělala. Při vysokém nitroočním tlaku, což je ten zelený zákaz, je strašně důležité pravidelně kapat kapičky, které snižují ten nitrooční tlak, to zřejmě děláte, proto vlastně perimetr, jenom pro posluchače, to je vlastně schopnost prostorového vidění, takže ten máte v pořádku, to znamená, že ta sítnice nevykazuje žádné výpadky zrakového pole, což je strašně důležité. S tím dvojitým viděním, nejsem úplně si jistá, že to souvisí s operací katarakty, dokonce si myslím, že určitě ne, protože ta by nic vlastně neměla poškodit, co se dvojitého vidění týče, na to si vlastně dávají lékaři hodně pozor, myslím si, že to je záležitost spíš očních svalů, že to bude podobné jako u toho předchozího dotazu, o kterém jsme hovořili. Tam bych doporučila orientovat se na krční páteř, protože někdy se může stát, že vlastně jednostranně máte větší vlastně zátěž krční páteře a může docházet k tomu, že na té straně se trošku paralyzuje oční sval a dochází do dálky k dvojitému vidění, jo, takže já bych řekla, že to nesouvisí s kataraktou. V současnosti operace šedého zákalu probíhají velmi standardně po velmi důležitém, důkladném vyšetření očí, čili tam si nemyslím, že dvojité vidění by mělo být jako důsledkem. Samozřejmě je smůla, že mezitím se udělal ten zelený zákal, který ale s tímhle tím většinou nesouvisí.

Patrik ROZEHNAL, moderátor:
Tak takový je náš závěr, jestli můžeme. Děkuju mu.

MUDr. Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka:
Já jenom ...

osoba:
Ten zelený zákal se dá operovat?

MUDr. Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka:
Bohužel nedá, to je opravdu jenom záležitost nitroočního tlaku a je potřeba vlastně kapat ty kapičky, aby se ten tlak snižoval, bohužel.

Patrik ROZEHNAL, moderátor:
Děkujeme moc za dotaz, děkujeme. To byl poslední telefonní dotaz v tom našem pořadu, abychom se dotkli toho, co jsme vlastně na začátku avizovali.

MUDr. Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka:
Potraviny.

Patrik ROZEHNAL, moderátor:
Jestli jsou nějaké potraviny, které tomu zraku prospějí nebo naopak třeba i uškodí, abychom se jim vyhli.

MUDr. Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka:
Já bych jenom řekla, že u obézních je veliké nebezpečí, pokud ti lidé velmi omezují tuky v potravě, tak si zapříčiní nedostatek vitaminu A a vitaminu E, které jsou pro oči velmi důležité. Jinak to, co je podstatné i pro hubnutí i pro celkové zdraví i pro zrak, je ovoce a zelenina. Tady ty barevné druhy ovoce a zeleniny velmi pomáhají, čili špenát, já nevím, brokolice, borůvky, ostružiny, maliny, moruše, to jsou všechno věci, které jsou velmi důležité pro zrakovou, správné zrakové vidění. Potřebujeme lutein, jak jsme už říkali, potřebujeme antokyany, to jsou barviva, betakaroten, který obsahuje mrkev, to myslím, každý ví. Potom další, co je pro oči důležité, jsou potraviny obsahující zinek. Tam největším takovým zdrojem jsou tykvová semínka, která jsou mimo jiné i zdrojem vitaminu E a toho, těch dobrých nenasycených mastných kyselin, pšeniční klíčky, jáhly, oves, ječmen, čočka, fazole, cizrna, soja, opakujeme vlastně pořád věci, které ve stravě obézních lidí většinou nějakým způsobem nejsou a pro zraky nebo pro zrakovou ostrost jsou velmi důležité. Další, co je podstatné, jsou aminokyseliny obsahující síru, metionincistein, ty jsou velmi důležité pro vidění, zejména pro různé bílkoviny, které jsou v oblasti čočky, jmenujou ..., no, to je jedno a je potřeba vlastně pravidelně jíst, protože pokud člověk hladoví, tak se o oko poškozuje také.

Patrik ROZEHNAL, moderátor:
Ta síra česnek, cibule, kapary je obsažena?

MUDr. Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka:
Určitě, ano.

Patrik ROZEHNAL, moderátor:
To nám pomůže, /nesrozumitelné/.

MUDr. Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka:
Přesně tak.

Patrik ROZEHNAL, moderátor:
Asi ne všeho moc, předpokládám?

MUDr. Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka:
Akorát, pokud je zinku málo nebo mnoho, obojí je špatně.

Patrik ROZEHNAL, moderátor:
Říká doktorka Kateřina Cajthamlová. To byl dnešní díl Hubněte zdravě. Děkuju za návštěvu.

MUDr. Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka:
Já také děkuji, všem děkuju za dotazy a omlouvám se obézním, že neslyšeli úplně všechno, co jsme měli připraveno, tak možná příště.

Klíčová slova: