Nový způsob léčby ve Frýdku-Místku

ČT 1

Iva KUBANKOVÁ, moderátorka 

  Nemocnice ve Frýdku-Místku nabízí lidem novou službu - vyšetření a léčbu v oboru psychosomatická medicíny. Ta hledá příčinu nemocí i v psychickém stavu pacienta. Nová ambulance vznikla na rehabilitačním oddělení díky tamní lékařce Sylvě Bobotové. V krajských zdravotnických zařízeních je zatím jediná. 
  
  Iva PISKALOVÁ, redaktorka 
  Nová ambulance je určena těm, kteří chtějí zjistit a chtějí vědět, proč se jejich nemoc stále nedaří vyléčit, i když pro to dělají všechno možné. Rehabilitační lékařka Sylva Bobotová většinou své pacienty ukládá na lůžko, kde s nimi dál pracuje. Pychosomatická terapie ale probíhá v sedě a začíná anamnézou aktuálních problémů. 
  
  Sylva BOBOTOVÁ, lékařka odd. rehabilitace, Nemocnice Frýdek-Místek 
  A následuje takzvaná časová osa, kdy toto je jenom zjednodušení, jinak by byl vhodný velký formát, kde jsme schopni od této chvíle až do v podstatě dětství, případně do širší rodiny zjišťovat, kdy potíže vznikaly, co v té rodině probíhalo. 
  
  Iva PISKALOVÁ, redaktorka 
  Konzultace by měly odhalit, proč příčinu zdravotních problémů neodhalila klasická medicína. 
  
  Sylva BOBOTOVÁ, lékařka odd. rehabilitace, Nemocnice Frýdek-Místek 
  Pak se teda pátrá, jestli by se na těchto potížích nemohla podílet psychická složka, to znamená, nějaké osobní problémy, případně nějaké sociální problémy, to znamená vztahové. 
  
  Iva PISKALOVÁ, redaktorka 
  Doktorka Bobotová se na otevření ambulance připravovala intenzivně 2 roky. 
  
  Jolana FILIPOVÁ, mluvčí, Nemocnice Frýdek-Místek 
  Paní doktorka prodělala během těch 2 let nespočetně kurzů, seminářů a 4měsíční stáž v několika oborech. 
  
  Iva PISKALOVÁ, redaktorka 
  V Česku se psychosomatice věnují psychologové i psychiatři. K neznámějším patří Radkin Honzák. V Moravskoslezském kraji je podle stránek společnosti psychosomatické medicíny zatím jediná ambulance, a to v Karviné. 
  
  Martin GEBAUER, náměstek hejtmana pro zdravotnictví, Úřad MS kraje /ANO/ 
  Toto vychází z těch tradičních medicín, hlavně teda z té čínské. A já bych byl strašně rád, kdyby třeba u opavské nemocnice vzniklo centrum tradiční čínské medicíny. 
  
  Sylva BOBOTOVÁ, lékařka odd. rehabilitace, Nemocnice Frýdek-Místek 
  Nelze říct pacientovi: máte tady kašel, tady máte stres, je to takhle. Je třeba, aby si ten pacient sám našel ty souvislosti. My mu jenom děláme prostředníka. 
  
  Iva PISKALOVÁ, redaktorka 
  Pojišťovny zatím tuto terapii nehradí. Doporučení praktického lékaře nutné není. Jen telefonické objednání předem. Iva Piskalová, Česká televize, Frýdek-Místek. 
  
Klíčová slova: