Nový fígl. Češi vydávají své psy za asistenční a mohou s nimi kamkoliv

Jsou místa, kam běžného psa nepustí. Nemůže na palubu letadla, zákaz vstupu psů také často platí v restauracích či obchodních centrech. A musí se za ně platit ve vlacích. Češi ale začali zneužívat mezery, která toto vše umožňuje obejít. Ze svých psů dělají naoko psy vodicí pro zrakově postižené či asistenční pro jinak handicapované.

Češi stále častěji používají trik, jak vzít svého psa prakticky kamkoli a navíc za něj neplatit třeba ve vlaku.  Přesná pravidla, jak takové zvíře poznat, totiž neexistují. A tak Češi předstírají, že má jejich miláček speciální výcvik. Stačí k tomu málo - navléct jej do speciálních popruhů a oblečků, které se dají jednoduše zakoupit v e-shopu.  

"Mohu potvrdit, že s případy návštěvníků, kteří vydávají své mazlíčky za asistenční psy, má naše ostraha zkušenosti. Zákazníci se tak snaží zajistit vstup pro sebe i svůj psí doprovod," potvrzuje například marketingová manažerka pražského obchodního Centra Černý Most Michaela Matlasová.

Na falešného vodicího či asistenčního psa tam při kontrolách narazí zhruba ve 40 procentech případů. Od majitelů požadují, aby se prokázali potvrzením o speciálním výcviku.

To potvrzuje i vedoucí výcviku vodicích psů Hana Jasenovcová z Nadačního fondu Mathilda. "Psi se připravují i v obchodních centrech a během výcviku se v poslední době setkáváme s tím, že po nás chtějí i průkazky a jiné doklady než je vesta, protože s tou tam chodí i falešní psi," vysvětluje.  

Jenže i to může být problém. Vodící či asistenční pes by měl být označen - mít postroj či vestičku s označením loga společnosti, která ho cvičila a průkazku.  Jenže přesná podoba toho, co...

 

Klíčová slova: