Nová mostecká taxislužba pro seniory

ČRo - Sever
-
moderátorka:
Krásné dopoledne. Dnešní Dopolední expres odstartovala skupina Lucie a my se podíváme do Mostu, protože zde budou senioři moci využívat naprosto novou službu. Právě v Mostě bude od nového roku jezdit speciální taxík pro seniory. Takzvaný Taxík Maxík je projektem Nadace Charty 77, Konto bariéry a lékárenského řetězce, který dal taxíkům jméno. Jezdí už třeba v Prachaticích nebo v Liberci. Jak přesně Taxík Maxík funguje a co Mostečanům nabídne, to zjišťovala Lenka Šobová. Lenko, hezké dopoledne.

Lenka ŠOBOVÁ, redaktorka:
Pěkné dopoledne.

moderátorka:
Lenko, jak tedy takový seniorský taxík vlastně vypadá?

Lenka ŠOBOVÁ, redaktorka:
No, je to vlastně sedmimístné auto, taková dodávka opatřená plošinou pro nájezd vozíčkářů a taky přídavnými schůdky, díky kterým se seniorům snáz nastupuje. A jak přesně taxík vypadá, to si mohou naši posluchači prohlédnout na našem webu, kde jsou fotografie prachatického taxíku, který se v Mostě představil v rámci Dne seniorů.

moderátorka:
Jak si senioři budou moct vlastně objednat svůj speciální taxík?

Lenka ŠOBOVÁ, redaktorka:
Senioři a zdravotně postižení dostanou speciální telefonní číslo. Dispečink bude na Dopravním podniku měst Mostu a Litvínova a ten bude přijímat objednávky na jednotlivé jízdy.

moderátorka:
Takže pokud tomu rozumím správně, stačí si zavolat vlastně jako u běžného taxíku a počkat až auto přijede.

Lenka ŠOBOVÁ, redaktorka:
Ne tak docela. Jízdu seniorským taxíkem bude potřeba si objednat den předem. Dispečink pak bude jednotlivé jízdy koordinovat. Volat mohou senioři nad 70 let a taky držitelé průkazek ZTP.

moderátorka:
Lenko, v čem je Taxík Maxík výhodnější než obyčejné taxi nebo třeba městská hromadná doprava? Přece jenom i tu mají senioři zadarmo.

Lenka ŠOBOVÁ, redaktorka:
No, tak na rozdíl od MHD vás taxík naloží u vašeho bydliště a doveze vás přímo až na místo určení. Je to prostě služba schopná reagovat na specifické potřeby jednotlivých zákazníků. Odveze vás k lékaři, na úřady, ale třeba i za kulturou. No, a na rozdíl od klasického taxíku je Maxík levný. Senioři budou platit za jízdu stabilní částku kamkoli, po Mostě to bude za 30 korun, zbytek nákladů na provoz téhle služby uhradí město a přispívají i lékárny Dr. Max.

moderátorka:
To zní dobře. No, a teď už jenom prozraď, kdy začne Taxík Maxík v Mostě jezdit?

Lenka ŠOBOVÁ, redaktorka:
Na začátku roku 2018. Město chce nejprve seniory o nové služby důkladně informovat a ostrý provoz spustí 1. ledna nového roku.

moderátorka:
To byla Lenka Šobová ohledně nové mostecké taxislužby pro seniory. Lenko, já moc děkuji a přeji i dál hezké dopoledne.

Lenka ŠOBOVÁ, redaktorka:
Krásné dopoledne.

Klíčová slova: