Nevidomou Libuši (48) opustil manžel, syny vychovávala sama. "Chtělo to víc kreativity," říká

"Co tě nezabije, to tě posílí," vypráví nevidomá Libuše Petrašová. O zrak přišla až v dospělosti. Zrakovou vadu měla už jako mladší, ale sama dlouho ani netušila, jak moc je to vážné. Poté, co se její stav začal znatelně zhoršovat, ji opustil její vidící partner. A se svými dvěma malými syny tehdy zůstala sama.

Starat se o děti jako svobodná matka je náročné. Libuše to navíc musela zvládnout i navzdory svému handicapu, který ji paradoxně posílil a tím i vytáhl ze dna. "Nebyla možnost zhroutit se, musela jsem se postarat o děti. Vše viselo na mně. Musela jsem ze sebe vše vykřesat," vysvětluje silná žena, proč nepropadla depresím v době, kdy přišla úplně o zrak a kdy ji také opustil partner, který jí byl do té doby nápomocný.

"Mou zrakovou vadu tehdy nikdo neřešil. Máš brýle, tak vidíš... Říkali to všichni," vysvětluje Libuše. Od dětství si nepřipouštěla, že je její zraková vada den ode dne horší. Jenže jednoho dne se octla ve tmě.  

Mateřství bez zraku

 Přes nelehké začátky, kdy se musela potýkat s problémy, jako je i obyčejné dávkování sirupu pro miminko nebo učení barev, šla Libušce výchova skvěle. Nyní má dva dospělé syny, kteří oba vidí. "Měla jsem zlaté děti. Chodily vždy za...
 
Klíčová slova: