Neuroložka: Mozkové buňky umí spáchat sebevraždu, ale to my nechceme

"Mozkové buňky mohou spáchat sebevraždu. Mají jakýsi,červený knoflík’, který buď stisknou, nebo ne. My se je snažíme přesvědčit, aby ho nemačkaly, protože je potřebujeme," vysvětluje funkci rehabilitací neuroložka Marcela Lippertová-Grünerová.

Desítkám tisíc pacientů, kteří prodělali mozkovou příhodu nebo úraz mozku, zachrání život špičková lékařská péče. Důsledky takových nemocí nebo úrazů se ale nezlepší přes noc. Jsou potřeba dlouhé měsíce rehabilitací, aby byli nemocní soběstační a mohli se vrátit do běžného života.

Mozkovou příhodu v Česku ročně prodělá na 30 tisíc lidí a stále vyšší procento z nich přežívá. Daří se je postavit zpátky na nohy?
Záchranná léčba je u nás na špičkové světové úrovni, není jí co vytknout. Ta následná ale bohužel, zejména mimo Prahu, příliš nefunguje. I když pacientům lékaři zachrání život, zůstávají pak často ochrnutí, mívají problémy s polykáním, komunikací, někteří jsou odkázáni na umělou plicní ventilaci a výživu. A v tomto stavu jsou překládáni rovnou na LDN. Časná neurorehabilitace u nás bohužel chybí.

Kdy je ideální s ní začít?
 

 Nejlépe už v prvním týdnu, není na co čekat. Pokud mají totiž pacienti například potíže s polykáním, hrozí, že sousto nebudou schopni spolknout a místo toho ho...

 

Klíčová slova: