Nepříjemné proleženiny. Jak si s nimi efektivně poradit?

I přes to, že medicína dosahuje v posledních letech velkých pokroků, zůstávají jako velký problém starších lidí připoutaných na lůžko následky dlouhodobého ležení. Proleženiny jim nejen znepříjemňují, ale také ohrožují život.

Proloženiny neboli odborně dekubity mohou vzniknou velmi rychle, naopak se hojí dlouho a složitě, proto je u lidí, kteří jsou připoutaní na lůžku, velmi důležitá prevence. Stačí totiž kombinace několika faktorů a v průběhu pár dní či týdnů mohou vzniknout vážná poškození tkaniv různé intenzity - od začervenání přes odumírání jednotlivých vrstev kůže a podkožního tkaniva až po postihnutí svalů, šlach a kostí. To je situace, do které se bezesporu nikdo nechce dostat.  

Sexuální život seniorů? U nás stále tabu, které se snažíme přehlížet

Čeho jsou proleženiny důsledkem?

Jedná se o lokální selhání oběhu krve a lymfy v kůži nebo v podkožních tkáních. Selhání může být důsledkem vnějších faktorů, jako jsou soustavný tlak, tření, teplota a vlhkost místnosti nebo také vnitřních faktorů, pod kterými můžeme uvést nehybnost, pokročilý věk, podvýživu, cukrovku, kardiovaskulární onemocnění nebo také obezitu.  

Domácí hrozba pro starší

Riziko vzniku proleženin nehrozí jen v případě dlouhodobého pobytu na nemocničním lůžku nebo v posteli zařízení sociální starostlivosti, ale také doma. Tam může být dokonce o něco vyšší, protože na rozdíl od institucionalizovaného prostředí věštinou není...
 

Klíčová slova: