Nemocným seniorům podávaly léky i pokojské, líčí lékařka ‚dům hrůzy‘ v Olešné

Domov pro seniory v Olešné na Písecku měl problémy již delší dobu. Krátce před Vánoci radnice rozhodla, že se pacienti soukromého zařízení musí vystěhovat. Důvod? Údajně otřesné podmínky bezmála padesátky klientů. "Situace se vyhrotila, když v prosinci odešla poslední zdravotní sestra," popsala praktická doktorka Barbora Kolářová chod v zařízení, kterým se nyní zabývá policie. V rozhovoru pro server Lidovky.cz zevrubně popsala mimo jiné i to, proč celou záležitost ohlásila úřadům.

V privátním zařízení Domicil aktivního stáří vedeném jednaosmdesátiletým lékařem Josefem Králíčkem v jihočeské obci Olešná začala pracovat obvodní lékařka Kolářová teprve v září.

Působila coby registrovaná praktická lékařka klientů, kteří byli v zařízení umístěni. Po několika týdnech však upozornila úřady, že zařízení nesplňuje nezbytné podmínky a není schopno se o klienty ani postarat. Majitel ovšem odmítá připustit, že by byl stav natolik vážný, že by zařízeno nemohlo nadále poskytovat služby. O případ se nicméně už začala zajímat policie.  

K tomu se Králíček nechce příliš vyjadřovat.  Na sadu otázek serveru Lidovky.cz neodepsal. Před několika dny nicméně poskytl krátké vyjádření pro  MF Dnes . "Je to naprosto neopodstatněné a skutečné důvody, které k tomu vedly, se dozvíme. Z mého pohledu je jasné, že na tom pracovaly různé zájmové skupiny," sdělil bez dalšího vysvětlování.  
  Jediná sestra na plný úvazek  

Hned po nástupu si lékařka všimla, že dům pro seniory nesplňuje základní kritéria. Všechny problémy domu s možností pobytových a pečovatelských služeb pro lidi se...
 

Klíčová slova: