Nemocným pomáhá tzv. kosmický oblek

ČT 1
-
Jan PIRKL, moderátor:
Děti po mozkové obrně léčí v novém lokomočním centru v Olomouci. Fyzioterapeutky jim procvičují svaly speciální rehabilitační metodou v takzvaném kosmickém obleku. Díky unikátní technice cvičení si pacient začíná uvědomovat své svaly, šlachy a klouby. Původně touto metodou léčili kosmonauty po návratu domů z vesmíru. Zvládne napravit i následky nehod.

Monika FLEISCHMANNOVÁ, redaktorka:
Než 10letého Matyáše, který je po dětské obrně, obléknou do speciálního kostýmu, fyzioterapeutky jej nejdříve namasírují, poté s ním asi půl hodiny cvičí.

Lenka ŽÁČKOVÁ, fyzioterapeut:
Maty, zkus přitáhnout nožku zpátky. Matýsek vlastně posiluje proti odporu a vnitřní stranu stehen.

Monika FLEISCHMANNOVÁ, redaktorka:
Zhruba po hodině je Matyáš připravený na terapeutickou metodu zvanou Therasuit. V olomouckém zařízení mají k dispozici 3 klece ke cvičení a obleky pro děti i dospělé.

Iva MINAŘÍKOVÁ, vedoucí rehabilitace, Jitrocel - lokomoční centrum, Olomouc:
Tyto jednotlivé části jsou vzájemně propojeny akovým speciálními elastickými gumičkami. Ty gumičky mu napomáhají nastimulovat ty správné svaly, který potřebujeme posílit.

Eliška KORDÍKOVÁ, fyzioterapeut:
Má to své zákonitosti a ty gumičky jdou vlastně v tahu, ve směru tahu svalu. Je důležité, aby byly symetricky zapojené.

Monika FLEISCHMANNOVÁ, redaktorka:
Matyáš začne vnímat své tělo. Díky lanům zůstane napřímený a odlehčený. Výsledky jsou zřejmé, za 2 měsíce cvičení si snadněji sedá.

Eliška KORDÍKOVÁ, fyzioterapeut:
Matýsku, narovnáme se a půjdeme se..., tady na jednu stranu natáhneme a zpátky.

Lenka ŽÁČKOVÁ, fyzioterapeut:
Natáhneme, tak, dopředu.

Monika FLEISCHMANNOVÁ, redaktorka:
Podobných center je v České republice jen 6. V Olomouckém kraji jde o první takto velké. Jeho výhodou je především to, že sem nemocní mohou přicházet ambulantně. Aktuálně se tady fyzioterapeuti starají o 60 klientů.

Stanislav BIRČÁK, jednatel společnosti, Jitrocel - lokomoční centrum, Olomouc:
Největší výhodou je to, že právě nemusí jezdit na ty pobytové třeba měsíční rehabilitační pobyty, kde vlastně platí ještě za ubytování, stravu, hotel. Taková ta intenzivní týdenní rehabilitace, tak se pohybuje řádově mezi 10-11 tisíci za týden.

Monika FLEISCHMANNOVÁ, redaktorka:
Takto intenzivní terapii má i Matyáš. Pojišťovna náklady nehradí. Dříve kvůli rehabilitacím jezdil na lázeňské pobyty do Plzně. Teď mají jeho rodiče vše při ruce. Každý den po ranním cvičení v kosmickém oblečku přiveze asistent Matýska sem do třídy zdejší základní školy. Velkou výhodou je to, že je ve stejné budově jako rehabilitační centrum. Monika Fleischmannová, Česká televize.

Klíčová slova: