Navzdory osudu. Nezdolný Michal Novák

Praha - Pořádně nepříjemnou zprávu uslyšel Michal Novák před deseti lety. Degenerace sítnice se rovná postupné ztrátě zraku. "Nesmím prohrát," napadlo muže, který se přes handicap udržel v pozici šéfkuchaře Hotelu Adria. "Každá naše směna je jako zápas. Musíme včas vydat jídlo, stát si za ním… Bojovat!"

"Mít dvě trojky na vysvědčení v osmé třídě, znamenalo v osmdesátých letech jediné na střední školu se nepodíváte. "Proto jsem si vybral kuchařinu. Šlo čistě o výstřel do tmy," vzpomíná Michal Novák.

Prvák byl oťukávací, ve druháku se z povinnosti začala stávat vášeň. "Asi jsem maličko ješitný," usměje se. "Paní mistrová mě pochválila za nějakou drobnost. Tuším, že se mluvilo o tom, které maso pasuje k zelenině. Udělal jsem to automaticky a přitom správně. Napadlo mě, že mám pro kuchařinu vlohy."
Vyslanec gastronomie
 

O nich už nikdo nepochyboval v době, kdy Novák jezdil po světě s CzechTourismem a propagoval naši kuchyni. Podíval se do Mexika, Ruska, Norska, Dánska… "Všude jsme pekli kachny a štrůdly, vařili omáčky hlavně svíčkovou a rajskou. K nim samozřejmě knedlíky," vypravuje. Největší odměna? "Ráno po naší prezentaci v...

 

Klíčová slova: