Návrat do života stojí i desetitisíce. Rehabilitovat začněte co nejdříve

S řadou onemocnění mohou jet pacienti do lázní na účet pojišťovny jen jednou za čas. Někdy jednou za život. Lidé, kteří přežijí mozkovou mrtvici, nemají na komplexní pobyt v lázních nárok vůbec. Včasná a správná rehabilitace je přitom významná.

Začít rehabilitovat co nejdřív, jakmile to zdravotní stav pacienta dovolí, to je nejjednodušší cesta k úspěchu. Jiřině Bakovské před pěti lety v Semilech vyměnili kolenní kloub, podstoupila tedy totální endoprotézu. Druhý den po operaci již za ní docházela rehabilitační sestra, bylo potřeba koleno začít rozhýbávat.
  Lázně pomohly
"Ohnout koleno s pomocí sestry nebyl problém. Ale sama jsem nohou nepohnula. Problém ale nebyl ani tak v noze, jako v hlavě. Ve chvíli, kdy mi lékař pohrozil, že když sama nepohnu nohou, nepůjdu domů, jsem se o to pokoušela i mimo rehabilitaci, až se konečně zadařilo. Domů jsem odcházela už s tím, že ohnu koleno na 90 stupňů," vzpomíná Litvínovanka.
Doma se "ohřála" jen měsíc a hned putovala do lázní. "Vybrala jsem si Teplice, protože to máme blízko, a mohla tak za mnou několikrát přijet dcera s vnukem. Rehabilitace mi...

 

Klíčová slova: