Na speciálních školách chybí tlumočníci znakového jazyka

Na speciálních školách je nedostatek kvalifikovaných tlumočníků českého znakového jazyka, kteří by mohli ve výuce pomáhat neslyšícím dětem. Učitelé znakový jazyk moc neznají. Chybějí také vhodné učebnice českého jazyka i dalších předmětů pro žáky, kteří komunikují znakovým jazykem.

Na speciálních školách je nedostatek kvalifikovaných tlumočníků českého znakového jazyka, kteří by mohli ve výuce pomáhat neslyšícím dětem. Učitelé znakový jazyk moc neznají. Chybí také vhodné učebnice českého jazyka i dalších předmětů pro žáky, kteří komunikují znakovým jazykem. Uvedla to Česká školní inspekce (ČŠI) v tematické zprávě, kterou zveřejnila na svém webu.

Vzdělávání neslyšících žáků vyžaduje většinou specializovanou péči a podporu, která se přizpůsobí individuálním potřebám postiženého. Ve školních letech 2011/2012 až 2015/2016 bylo častější přeřazování těchto žáků z běžných základních škol do speciálních než naopak.

Sluchově postižené děti byly v září 2016 na třetině speciálních základních škol. V Česku jich bylo v minulém školním roce celkem 349 a dalších 533 škol mělo speciální třídy. Neslyšící děti chodily jak na školy jen pro neslyšící, tak i do zařízení pro děti s více druhy postižení.

Pět procent dětí na speciálních školách komunikovalo pouze českým znakovým jazykem. Přibližně 85 procent...
 

Klíčová slova: