Na faře vozíčkářům předvedli zásahy policisté na koních

Trutnov /FOTO/ - Prostranství kolem fary v Úpické ulici ve středu odpoledne zažilo nečekanou premiéru. Klub vozíčkářů totiž pozval mezi své členy zástupce Krajského ředitelství Policie hlavního města Prahy z oddělení služební hipologie.

"Přijel čtyřčlenný tým s dvěma koňmi a to, co předvedl vozíčkářům i přihlížejícím novinářům, v Trutnově ještě nikdo neviděl. Ukázky různých tipů zásahů dvou vysokých teplokrevníků Sida a Lorda s policistkami Dianou Šmejkalovou a Pavlínou Motlovou v sedlech braly doslova dech.
Koně měli jak se říká pro strach uděláno a z konceptu je nevyvedlo absolutně nic. Ani mávání barevnými vlajkami přímo před očima, ani nepříjemné zvuky z řehtaček, které používají fanoušci při různých fotbalových utkáních, ani kouř z dýmovnic a dokonce ani ohlušující střelba. Chovali se přesně podle pokynů, vyrovnaně, vycvičeně a zkušeně. Při potlesku publika projevovali radost a potěšilo je každé pohlazení jako pochvala za skvěle prezentované ukázky práce.

"Na Císařském ostrově, kde sídlíme, máme šestnáct českých teplokrevníků. Jízdní policie byla obnovena v roce 1991, kdy došlo k náboru jezdců, policistů, kteří se pak intenzivně učili s koňmi pracovat. Při výběru zůstalo jedenáct koní, které jsme měli zapůjčené, postupně se od majitelů odkupovali a sháněli jsme nové koně. Pro výcvik se pořizují čtyřletí koně. Slouží s policisty například jako dopravní prostředek do terénu, kam se nedostane auto. V současné situaci, jaká panuje v Evropě, kdy je hrozba teroristických útoků, se hlídky s koňmi využívají i do centra města, například v době velké koncentrace lidí o různých svátcích a podobně. Využívám je i při pátracích akcích po osobách nebo třeba ukradených autech.
Výhoda je v tom, že z koně je vysoko vidět, rychle propátrají velký prostor lesa, pole a podobného terénu. Koně nesmí být nebezpeční, musí se naučit klidu, vyrovnanosti a i v nejstresovějších situacích se musí chovat tak, aby neublížili sobě, jezdci ani...
 

Klíčová slova: