Na co máte nárok, když si pořizujete nové brýle

Jaký je příspěvek na skla a obruby a co když chcete multifokální brýle? Změnily se vám dioptrie? Rozbili jste brýle? Viděli jste špatně na dálku a teď potřebujete i brýle na čtení? Mluvčí VZP vysvětluje, na co máte či nemáte nárok.

Zdravotní pojišťovny poskytují svým klientům zákonem stanovenou částku na brýlové obruby a plně hradí brýlové dioptrické čočky v základním provedení. "Ve smluvních provozovnách očních optik přitom vždy musí být dostupná plně hrazená varianta brýlí, bez doplatku. Povinnost mít v nabídce základní sortiment zcela bez doplatku pojištěnce je zajištěna prostřednictvím smluvního ujednání s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou," říká Oldřich Tichý z VZP. Jedná se však skutečně o naprostý základ.

Na skla je nárok po třech letech a při změně dioptrií

Brýlové čočky, lidově skla, pojišťovna hradí v závislosti na druhu oční vady (a případných dalších zdravotních potížích). Vždy jde o takové brýlové čočky, které jsou nutné pro základní korekci zraku.

Pacientovi s běžnou oční vadou (krátkozrakost, dalekozrakost, vetchozrakost) pojišťovna plně hradí běžné skleněné čočky, a to jednou za tři roky, pokud nedojde ke změně korekce. Jestliže je potřebná změna, jsou čočky hrazeny vždy.

Galerie: Jak byste vypadali s kontaktními čočkami?

Oči s čočkami

Při více než třech dioptriích do dálky má pojištěnec nárok na dvoje kompletní brýle. Vychází se z předpokladu, že při takovéto zrakové vadě potřebuje mít jedny náhradní brýle.

Pokud jde o jakýkoli "nadstandard", například čočky skleněné ztenčené, vytvrzené, s antireflexem, zabarvené nebo samozabarvovací apod., stejně jako čočky bifokální nebo multifokální, případně čočky plastové...
 

Klíčová slova: