Lidem není osud druhých lhostejný, ukazuje Pozďatínské rockování

Pozďatín /FOTOGALERIE/ - Milan Vávra a jeho manželka Jitka, nevidomý Ondra Zmeškal – to byly osobnosti víkendového rockování v Pozďatíně na Třebíčsku. Druhý ročník benefičního hudebního festivalu vynesl téměř dvě stě tisíc korun a potvrdil, že lidem na Vysočině není osud druhých lhostejný.

"Milan Vávra z Chroustova byl donedávna venkovský čtyřicátník v plné síle, který měl své záliby, sny, svoji práci a hlavně svoji rodinu, manželku Jitku a tři děti. Jeho aktivní život mu však zásadně změnila událost na konci roku 2015.
Opravoval traktor a pro potřebnou součástku musel na půdu. Po pádu ze čtyř metrů skončilo vše, co bylo dosud samozřejmostí. Po vážném poranění hlavy a spoustě lékařských zásahů je Milan doma v plné péči své manželky. Může omezeně chodit, však pouze za doprovodu, není schopen samostatného myšlení a rozhodování, nezvládne základní obsluhu. Zdravotní sestra dojíždí pouze jednou za týden, o Milana a tři děti se stará paní Jitka. Jitka i přese všechno věří, že domácí prostředí manželovi pomůže, dosahuje malých pokroků díky své vytrvalosti, péči a lásce. Psychické vypětí a minimální prostor na odpočinek kompenzuje Jitka tvorbou keramiky, doposud však chyběla vypalovací pec, ve které se keramika dokončuje.
Ondřej Zmeškal z Nového Telečkova se narodil se v roce 1991, pobyt v inkubátoru mu způsobil nenávratné poškození jednoho oka. Vyučil se zahradníkem. Vše se změnilo v jeho 19 letech, když se mu náhle odchlípla sítnice na zdravém oku. Lékaři se snažili jeho zrak zachránit, ale po několika operacích ho ztratil úplně. Nakonec našel...
 

Klíčová slova: