Léčbu pacienta s mozkovou mrtvicí ovlivňuje také včasný převoz do nemocnice

PRIMA Family
-
Monika LEOVÁ, moderátorka:
Tak a teď už ke zmíněným tématům více. Sledujete naše Odpolední zprávy na Primě a já vás u nich vítám. Česko má jednu z nejlepších lékařských péčí v Evropě, o pacienty, které postihne mozková mrtvice. Po zásahu lékařů v mnoha případech nemají žádné trvalé následky. Bohužel ale ne každý pacient má takové štěstí. Kolega Vladimír Procházka zjistil, že je to třeba i kvůli tomu, že ho sanitka odveze jinam, než by měla.

Vladimír PROCHÁZKA, redaktor:
Ochrnuté končetiny, ztráta pohyblivosti, pokleslé svaly v obličeji, vada řeči nebo někdy celková neschopnost mluvit. Tak to vypadá, pokud se člověk při mozkové příhodě nedostane včas tam, kde jsou odborníci připraveni pomoci, a to, pravd,a není v každé nemocnici.

Aleš TOMEK, primář neurologické kliniky 2. LF UK a FN Motol:
V 90 procentech případů jde o ucpanou mozkovou cévu, to znamená mozkovou nedokrevnost, v 10 procentech případů jsou to mozková krvácení.

Vladimír PROCHÁZKA, redaktor:
Sraženinu se lékaři snaží nejdříve rozpustit, aby pacient neměl trvalé následky, je to nutné udělat do 4,5 hodiny.

Miloslav ROČEK, předseda angiologické spol; přednosta kliniky zobrazovacích metod FN Motol:
Jestliže je tato léčba neúčinná a nebo nemůže bejt podaná, potom tam zavádíme speciální košíček při uzávěru velkých cév v mozku a v optimálním případě na ten košíček se sraženina fixuje a pak odstraní s košíčkem z těla ven.

Vladimír PROCHÁZKA, redaktor:
A to se musí zvládnout do pouhých 6 hodin. Někdy se ale může stát, že vás sanitka odveze do nějaké spádové oblastní nemocnice, kde nejsou ani odborníci na léčbu ani vybavení. Následný převoz do specializovaných center zabere další hodiny, vy máte ale už navždy postižené tělo. Paní Marie měla obrovské štěstí. Já jsem v tuto chvíli s ní na pokoji a jak sami vidíte, usmívá se, má zkrátka dobrou náladu. Paní Marie, jak vám je?

Marie ŠPIČKOVÁ, pacientka:
Dobře, dobře, už chci jít domů.

Miloslav ROČEK, předseda angiologické spol; přednosta kliniky zobrazovacích metod FN Motol:
Mluvíme o úspěšném výkonu, po tom úspěšném výkonu pacient s náma komunikuje někdy již záhy po odstranění té sraženiny, hejbe končetinama, mluví. Někdy to je druhý nebo následující den.

Vladimír PROCHÁZKA, redaktor:
Je důležité, aby se hlavně člověk s mozkovou příhodou dostal včas do nemocnice. Zavezou ho tam sanitky? Může si vůbec člověk sám říct, do jaké nemocnice chce odvézt, kde tedy mohou mozkovou příhodu vyléčit? Nenechte si ujít dnes ve 20:15 na zpravodajském Facebooku televize Prima pořad Názory bez cenzury. Vladimír Procházka, Prima FTV.

Klíčová slova: