Komu můžete pomoci: Honza K.

Komu můžete pomoci: Honza K.

Jmenuji se Honza a před čtyřmi lety jsem procházel okolo zapnutého drtiče na větve a zakopl jsem. Při pádu jsem nastavil ruce před sebe, abych se zachytil. Spadl jsem ale rukama do drtiče. V tom okamžiku se mi změnil celý život. Přišel jsem o obě ruce v oblasti zápěstí. 
 
Teď mi je 14 let, chodím do školy, sportuji a hraji na pozoun. Mám základní verzi protéz rukou. Bohužel umí pouze jeden a to špetkový úchop, se kterým se ani nenajím.
 
Nyní mi byla zapůjčena moderní protéza, na pravou ruku, která umí mnoho úchopů, otáčí zápěstí a hýbe  prsty. Cítím se s ní rovnocennější s ostatními spolužáky a kamarády.  S pomocí této protézy dokážu věci, které jsou pro ostatní naprosto běžné.  Sám si zapnu zip, odemknu dveře nebo obuju boty. Právě hře na pozoun bych se rád věnoval dál, chci totiž studovat konzervatoř.

Protézu jsem měl možnost si vyzkoušet a vyhovuje mi. Bohužel ji už musím vrátit. Pro svůj další život bych potřeboval tyto protézy na obě ruce. Je úžasný pocit po čtyřech letech zase hýbat prsty, i když jsou umělé.

Klíčová slova: