Kolaps sociálních služeb. Hrozí, že se o klienty nebude mít kdo starat

Zavřené domovy pro seniory. Žádné azylové domy. Postižení, o které se nemá kdo starat. Takové jsou černé scénáře měst po celé republice, které by nastaly, pokud by vláda neschválila dofinancování sociálních služeb. MF DNES udělala velký průzkum mezi desítkami měst a všemi kraji. Téměř všechny se s nedostatkem financí potýkají už nyní.

V Duhovém domě Ostrava se starají o lidi s fyzickým a mentálním postižením. Dům spadá pod Slezskou diakonii, která zajišťuje ještě dalších 108 sociálních služeb. Jenže na standardní provoz jí letos chybí 30 milionů korun a klienti už to pociťují.  
"Ukončili jsme činnost speciálního pedagoga. Chybí nám jeden fyzioterapeut, ale prázdná místa neobsazujeme, takže jsme museli omezit fyzioterapii," vyjmenovala mluvčí Slezské diakonie Lenka Vašutová. Obavy má rovněž o provoz azylového domu Sára pro matky s dětmi ve Frýdku-Místku.
Ministryně práce a sociálních věcí  Jana Maláčová  (ČSSD) s ministryní financí  Alenou Schillerovou  (za ANO)  v pátek oznámily, že peníze najdo u. Miliardu dají půl na půl ze svých resortů a 1,5 miliardy dostanou z evropských fondů. Rozhodnutí však ještě musí posvětit vláda.
Obcím to ovšem nestačí. "Máme demografický strom. Víme, kdo čerpá dávky. Podle toho se dá všechno odhadnout. Když to bude naplánováno, nemůže žádný ministr lítat ode zdi ke zdi a slibovat," míní...

 

Klíčová slova: