Klienti Effathy zahráli divadlo postiženým dětem

Lidé se zdravotními handicapy, kteří jsou sami odkázáni na pomoc druhých, dokážou také zpestřit život podobně postiženým. Důkazem toho jsou například klienti novojičínského střediska Slezské diakonie - Effatha. Postiženým dětem zahráli divadlo.

Zdánlivě obyčejné divadlo pro děti, nicméně herci jsou zde klienti střediska Effatha, které provozuje sociálně terapeutické dílny pro dospělé se zdravotními handicapy, tedy mentálními i tělesnými. A také naproti v hledišti sedí diváci, kteří s různými postiženími žijí - děti novojičínské speciální základní a mateřské školy.

"Určitě je to trénink paměti, trénink výslovnosti, trénink sociálních dovedností, protože se musí naučit, jak se v daném prostředí chovat, jak reagovat. Také musí být schopni pracovat v kolektivu, aby byli spolehliví a mohli se spolehnout jeden na druhého,” uvedla Daniela Kotalová, teatroterapie.  

"Tak je to pro nás výhodou, že nemusíme nikde stěhovat děti, protože spousta dětí je imobilních, málo pohyblivých. Pro děti je to zpestření, vidíme ty maňásky, můžeme si je osahat, máme přímý kontakt s herci a během dopoledne se tu vystřídáme celá škola,” sdělila Pavla Polášková Nari, Mateřská škola speciální, Nový Jičín.

Divadelníci z Effathy mají v repertoáru nastudovány dvě krátké desetiminutové pohádky, tak aby se na představení vydrželi soustředit jak oni sami, tak diváci.  

klienti střediska Effatha Nový Jičín

"V té pohádce o Červené Karkulce hraji myslivce,” prozradil jeden u klientů Effathy. "Hrajeme Tři čuníky a já hraji toho nejstaršího čuníka,” přidala se...
 

Klíčová slova: