Kdepak spratek, autista. Podobně nemocných dětí v kraji přibývá

Jižní Morava – Straní se kolektivu, mají problémy s komunikací, nedokáží přiměřeně reagovat na běžné situace. Dětí s autismem v České republice i na jižní Moravě přibývá. Zatímco před pěti lety se podle statistik ministerstva školství učilo v jihomoravských základních školách 420 dětí s autismem, v letošním školním roce jich bylo už 730.

"Počet podle odborníků roste ze dvou důvodů. "Za prvé se zpřesňuje diagnostika. Za druhé výzkumy dokazují, že jejich počet skutečně stoupá," vysvětlil Tomáš Dostál, ředitel brněnské organizace Paspoint, která pomáhá dětem s autismem a jejich rodinám.
Nárůstu si všimli i ve společnosti Ruka pro život. "Dříve byli naší cílovou skupinou lidé s mentálním postižením. Teď jednoznačně převažují autisté," sdělila Marie Lagová z brněnské pobočky.
Autismus, vrozenou vývojovou poruchu, nelze vyléčit. "Po stanovení diagnózy doporučíme rodině speciální vzdělávací systémy. Samotný autismus ale žádnou medicínskou léčbou ovlivnit nedokážeme," řekl lékař Pavel Theiner z Psychiatrické kliniky bohunické Fakultní nemocnice Brno.

Odborníci však umí projevy autismu mírnit. Čím dříve ho u pacienta rozpoznají, tím lépe. "Když s dítětem začneme pracovat co nejdříve, tak ho můžeme naučit domluvit se. Je to sice odlišný způsob komunikace, ale dokáže porozumět, říct si, co chce, dokáže fungovat v našem světě," řekla Lagová.
Odhalit nemoc lze u dětí obvykle už mezi druhým a třetím rokem věku. S včasným rozpoznáním mohou pomoct speciální dotazníky. "Snažíme se je dostat mezi všechny pediatry. Na základě dotazníku by...

 

Klíčová slova: