Kardiochirurg Pirk: Češi nejnezdravější na světě? Je to nesmysl!

Za úplný nesmysl považuje známý český kardiochirurg Jan Pirk výsledky studie nedávno zveřejněné britským deníkem Independent, ze které vyšla Česká republika jako nejméně zdravá země na světě. Studie se zaměřovala na kombinaci konzumace alkoholu, tabáku a na počet obézních lidí. Nejzdravější zemí je v této studii Afghánistán, kde žije nejméně obézních obyvatel a jako v muslimské zemi se tam alkohol konzumuje jen zřídka.

"Když se podíváme na průměrnou délku života, tak jsem přesvědčený, že by to dopadlo úplně jinak. Neumím si představit člověka, který by považoval Afghánistán za nejzdravější zemi na světě," pozastavil se přednosta kardiocentra IKEMu nad výsledky studie.

      Odkaz

      Česko je nejméně zdravou zemí světa, uvádí britská studie

I přednosta Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství Pavel Kolář se k závěrům studie staví rezervovaně, ke zdravotnímu stavu obyvatel Česka ale také není příliš optimistický. "Také bych této studii úplně nevěřil, protože skutečně je délka života úplně jiná (…) I tak si ale myslím, že bychom to pořadí neměli moc lichotivé, protože...
 

Klíčová slova: