Kapři a nevidomí vyhráli boj s EET. Vláda schválila výjimky z elektronické evidence tržeb

Kapři a nevidomí vyhráli boj s EET. Končící vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) na jednom ze svých posledních zasedání schválila výjimky z elektronické evidence tržeb, které navrhovalo ministerstvo financí. EET se tak nebude vztahovat na nevidomé a hluchoslepé podnikatele – na trhu totiž ani neexistuje kasa, kterou by mohli ovládat. Vláda ušetří také předvánoční prodejce ryb.  

Podle odhadů Národní rady osob se zdravotním postižením a Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých tak nyní nebude muset evidovat tržby 1000 až 2000 podnikatelů. To je ale pouhý zlomek z celkového počtu, zhruba 0,5 procenta.  

Opatření na osvobození nevidomých by ale mělo být jen dočasné. Výjimka pro ně skončí ve chvíli, kdy budou pro těžce zrakově postižené zpřístupněny internetová aplikace EET a Daňový portál.  

Další podmínkou pro zrušení nařízení bude skutečnost, že na trhu budou k dispozici řešení pokladních systémů, které budou přizpůsobeny pro práci těžce zrakově postižených podnikatelů.  

Nezisková organizace Kafira upozornila na skutečnost, že na trhu nejsou registrační pokladny pro EET nejsou technicky uzpůsobeny pro uživatele se zrakovým hendikepem, již v březnu. Nevidomí podnikatelé podle proto stáli před volbou, zda ukončit výdělečnou činnost, nebo ji provozovat pod hrozbou vysokých sankcí...
 

Klíčová slova: