Jejich aplikace zachraňuje životy v Česku. Brzy bude i v zahraničí

Zmáčknutím jednoho tlačítka v telefonu vytočí linku 155 a zároveň odešle nouzovou zprávu a lokalizuje, kde se volající nachází. Denně si přes aplikaci Záchranka pomoc zavolá 20 až 50 lidí. Teď ji její autoři z jižní Moravy rozšiřují do zahraničí.

Aplikace Záchranka pomáhá nejen pacientům, ale také zdravotníkům po celé republice. Ti mnohdy tápou, kde přesně mají pacienta, který potřebuje pomoct, najít.

"Nejhorší je pro nás jednoznačně volný terén. Aplikace se ale hodí třeba i na dálnici. Když má volající určit, jestli je na 110. nebo 115. kilometru a jestli právě minul červenou nebo zelenou benzinovou pumpu. Zkuste si to někdy, není to jednoduché," popisuje pilot záchranářského vrtulníku a jeden z autorů aplikace Pavel Müller. Spolu s dalším Jihomoravanem Filipem Maleňákem aplikaci neustále vylepšují a chtějí ji rozšířit i do zahraničí.  

V mobilu má aplikaci Záchranka staženou už téměř půl milionu lidí. Deseti tisícům z nich už pomohla. Co všechno umí?
  Filip Maleňák: Při jejím vývoji jsme se nezaměřili jen na přivolání pomoci, ale chtěli jsme, aby měla i další funkce, které lidé v tísni využijí. Obsahuje seznam pohotovostí a spolu s odborníky jsme vytvořili kompletní obrázkovou encyklopedii první pomoci. Základní funkce má tři – samozřejmě přivolání první pomoci, interaktivní návod na první pomoc a lokátor nejbližších míst, která můžete v nouzi použít.

Pavel Müller: Inspirovali jsme se v Anglii a Švýcarsku, kde už obdobné aplikace fungují. Nekopírovali jsme, ale chtěli jsme se poučit ze zahraničních zkušeností a vyvarovat se chyb. Nevíme o žádné zemi, která by měla plošné pokrytí takto účinnou aplikací, jako...
 

Klíčová slova: