Inkluze v praxi

ČT 1
-
Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka
Velký počet žáků ve třídách, hodně administrativy, a naopak málo asistentů pedagoga, to jsou hlavní překážky ve vzdělávání dětí s handicapem v běžných školách. Uvedli to učitelé a ředitelé v průzkumu, který zjišťoval postoje k předloni zavedené inkluzi. Výsledky taky ukazují, že se zlepšilo financování podpory společného vzdělávání. Na to si kantoři stěžovali v minulosti.

Pavla KUBÁLKOVÁ, redaktorka
Dva roky pracuje Markéta Fajtová jako asistentka pedagoga. Tenhle školní rok je k ruce hlavně učitelce ve 4. třídě.

učitelka
Připravíme výpisky na vlastivědu.

Markéta FAJTOVÁ, asistentka pedagoga, ZŠ nám. Svobody, Praha
Já jsem pomocná učiteli, ale chodím po třídě a pomáhám žákům, který jako si něco zavolají.

Pavla KUBÁLKOVÁ, redaktorka
Kromě Markéty Fajtové na této škole pracuje dalších 10 asistentů pedagoga, ti se věnují až 50 dětí, které potřebují individuální přístup.

Michaela RYBÁŘOVÁ, ředitelka ZŠ nám. Svobody, Praha
Máme několik dětí s ADHD, nebo s poruchou pozornosti ADHD, máme tady děti s autismem a s Aspergerovým syndromem. Potřebují dovysvětlit učivo, pomoci s porozuměním.

Pavla KUBÁLKOVÁ, redaktorka
Přesto si zde na nedostatek asistentů nestěžují. Na rozdíl od většiny škol oslovených v průzkumu. Třeba v Ostravě.

Radmila JEŘÁBKOVÁ, zástupkyně ředitele ZŠ Nádražní, Ostrava
Ve škole v současné době máme 4 asistenty pedagoga a myslím si, že ještě nějakého bychom i v některých třídách uvítali.

Pavla KUBÁLKOVÁ, redaktorka
Podle průzkumu také učitelům vadí velká administrativa, uvítali by větší metodickou podporu a méně žáků ve třídách. Naopak podle 72 % ředitelů už není bariérou nedostatek peněz.

Klára LAURENČÍKOVÁ, ředitelka České odborné společnosti pro inkluzivní vzdělávání
Před 10 lety to bylo přesně obráceně. Ředitelé za hlavní vlastně problém, proč se nedaří vzdělávat spolu různé děti a proč se nedaří inkluzi, označovali právě nedostatek financí.

Pavla KUBÁLKOVÁ, redaktorka
Jenže podle ministerstva je inkluze příliš drahá. Loni stála téměř 2 miliardy korun. Jen využívání asistentů pedagoga přišlo stát na více než miliardu. Většina škol se teď obává, že by ministerstvo školství mohlo snížit objem peněz určených právě na inkluzi. To by v praxi mohlo právě pro asistenty pedagogů znamenat méně peněz na jejich platy.

Jaroslav FALTÝN, ředitel odboru předškolního, základního a speciálního vzdělávání, MŠMT
Ministerstvo školství se na rok 2018 přidrží toho předpokladu, který představuje bez investic 4,7 miliardy na podpůrná opatření.

Pavla KUBÁLKOVÁ, redaktorka
A právě o financování inkluze a dalších problémech chtějí už příští týden s ministerstvem jednat i odbory. Tomáš Indrei a Pavla Kubálková, Česká televize.

Klíčová slova: