I nevidomí podnikají!

TV Barrandov
-
Petra KVĚTOVÁ PŠENIČNÁ, moderátorka:
Úřady zjistily, že podnikají i lidé s handicapem, třeba nevidomí, nebo hluchoslepí. Při zavádění EET se na to jaksi pozapomnělo.

René HNILIČKA, moderátor:
Přitom se blíží už třetí vlna. Zavádění elektronické evidence tržeb. A právě ta se dotkne většiny handicapovaných živnostníků.

Eva SKALICKÁ, redaktorka:
Už a necelých pět měsíců odstartuje třetí vlna elektronický evidence, která zasáhne všechna svobodná povolní od servisů aut přes kulturní činnost až například pozdravotní služby. Mezi ně patří i činnost pana Bauera, má to ale háček. Pan Bauer je nevidomý.

Jan BAUER, nevidomý masér:
Pro nás je papír jako papír, tudíž systém EET si nedokážu představit, jak by to fungovalo a myslím si, že by to byl problém pro ty nevidomý takový, že velká většina z nich by klidně skončila, protože by museli si vzít asistentku.

Eva SKALICKÁ, redaktorka:
Pokladny ale ani příslušný web Ministerstva financí pro ně totiž nejsou vůbec uzpůsobené.

Jan BAUER, nevidomý masér:
Problém je, že ty kasy nemají hlasový výstup, tudíž člověk neví co mačká.

Eva SKALICKÁ, redaktorka:
Pan Bauer oslepl v devětadvaceti. Je po čtyřiceti operacích očí a přesto se snaží uživit rodinu. Moc pracovních příležitostí ale nemá.

Jan BAUER, nevidomý masér:
Když jsem oslepl, tak jsem potřeboval dělat něco, co má smysl a nenašel jsem jinou práci, při který nevidomý vlastně by byl plnohodnotnej.

Václav KRÁSA, Národní rada osob se zdravotním postižením ČR:
A proto jsme se pustili do nějakého jednání s Ministerstvem financí a chtěli jsme, aby tito lidé byli osvobozeni od toho zařazení do toho systému EET.

Eva SKALICKÁ, redaktorka:
Dnes o tom měla vláda rozhodnout na své poslední schůzi před volbami, věc ale odložila. Pokud stát osvobodí nevidomé podnikatele od EET, bude podmínkou předložení průkazu zdravotně postižené osoby se symbolem nevidomé nebo hluchoslepé osoby.

Michaela TESAŘOVÁ, mluvčí Ministerstva financí:
Aby nedocházelo ke zneužití této možnosti, je navrženo omezení, že pokud má podnikatel s těžkým zrakovým postižením zaměstnance, nebo je společníkem, přičemž tyto osoby nemají stejný handicap jako on, vynětí z evidence tržeb se ho netýká.

Eva SKALICKÁ, redaktorka:
V praxi by se tato výjimka vztahovala na tisíc až dva tisíce, v drtivé většině drobných podnikatelů. To je zhruba půl procenta z celkového počtu živnostníků v Česku. Z hlediska výběru daní tedy položka zanedbatelná.

Václav KRÁSA, Národní rada osob se zdravotním postižením ČR:
Je to tak mizivá část podnikatelů, že si myslím, že stát nepřijde na úbytě.

Eva SKALICKÁ, redaktorka:
Pro Televizi Barrandov - Eva Skalická.

Klíčová slova: