Hrady a zámky nemyslí na nevidomé, chybí modely i hmatové označení toalet

Památky v Libereckém kraji stále nejsou uzpůsobeny zrakově postiženým návštěvníkům. Hrady a zámky nemají například modely určené k dotýkání, audiosystémy, speciální průvodce a často tady chybí také hmatové označení toalet. To je přitom dáno vyhláškou.

Jen málo přívětivé jsou stále státní hrady a zámky v kraji pro slabozraké a nevidomé návštěvníky.

Chybí jim haptické modely, kterých se mohou slabozrací dotýkat a udělat si třeba představu o členitosti památky. Stejně tak nemají k dispozici moderní audiosystémy, jaké fungují kupříkladu v pražské botanické zahradě. Ale často chybí byť jen hmatové označení toalet.  
"Památky bohužel většinou nemají ani možnost virtuální prohlídky, aby šli lidé na hrad nebo zámek informovanější. Nejsou blind friendly, tedy přístupné lidem se zrakovým postižením. Stejně tak je jen málo modelů, třeba hmatových zmenšenin hradu nebo map, kterých se mohou zrakově znevýhodnění dotýkat," poznamenal nevidomý lektor Lukáš Treml, který se snaží zlepšovat život lidem se zrakovým postižením.  
Podílel se například na trase pro zrakově postižené návštěvníky hradu Svojanova na Vysočině. Ten nabízí speciální prohlídky pro zdravotně znevýhodněné návštěvníky. Loni díky, na českých hradech a zámcích, nevídanému systému, obdržel hrad cenu Adolfa Heyduka pro památku nejvíce přátelskou zdravotně znevýhodněným. Pro nevidomé je na Svojanově připraven speciální okruh. Návštěvníci jsou...

 

Klíčová slova: